Kurdaki dalgalanmanın ardından Türkiye’deki yerleşiklere dövizle sözleşme yasağı gelmişti. Yani başta AVM’lerdeki dükkan kiraları ya da gayrimenkul kiraları olmak üzere bazı sözleşmeleri TL’ye çevirme şartı konuldu. Ama TL’ye çevrilecek sözleşmelerde kurun hangi tarihteki seviyesinin baz alınacağı merak konusuydu. İşte o netleşti. Taslak sektöre sunuldu. Eğer bir değişiklik olmazsa, önce taraflar arasında mutabakat aranacak. Eğer bir mutabakata varılamazsa 2 Ocak 2018 öncesi sözleşmelerde 2 Ocak 2018 tarihindeki kur dikkate alınacak. 2 Ocak 2018 sonrası sözleşmelerde ise sözleşme tarihindeki kur baz alınacak. Sözleşme yenileme dönemlerinde ise TÜFE’den fazla artış yapılamayacak.
Ama bazı istisnalar var. Taslakta o istisnalar arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişilerin taraf oldukları hizmet sözleşmeleri, ihracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri var. Ayrıca Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışında gerçekleştirecekleri faaliyetler kapsamında yapılan hizmet sözleşmeleri de istisna durumlardan. Yani bu ve benzer durumlarda dövizle sözleşme yapılabilecek.
Tüm bunlar şimdilik taslak. Sektör görüşünden sonra son şekli verilecek. Türk lirası olarak yenilenmesi gereken sözleşmeler için son tarih ise 12 Ekim.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Kaynakcnnturk.com
Önceki İçerikKonkordato İlan Eden Şirketlerden Konut Alanlar Ne Yapmalı?
Sonraki İçerikTürkiye Müteahhitler Birliği Dünyayı İnşa Edenleri Ağırlıyor
Jeo. Müh. İbrahim Hakan DEMİRKAN
1993 de Gaziantep'te doğdu. Babasının öğretmenlik görevi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimlerini farklı okullarda yaptı. 2010 yılında Arif Nihat Asya Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı yıl Niğde (Ömer Halisdemir) Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne başladı. Lisans eğitimi boyunca Uygulamalı Jeoloji üzerine çalıştı. 2015 yılında mezun olduğu üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Mineraloji Petrografi Anabilim dalında yüksek lisansına başladı. Gaziantep Bölgesi Kil Mineralojisi ve Petrografisi üzerine tez çalışmasını sürdürmekte iken, 2017 Yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. Şuan da Gaziantep'te Jeoloji Mühendisleri Odası Tescilli firmasında serbest mühendislik ve müşavirlik yapmakta ve aynı zamanda iki şubesi bulunan okul öncesi eğitim veren eğitim kurumunun kurucu müdürlüğünü yapmaktadır.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.