Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde yani en geç 5 Eylül tarihinde emlak işletmeleri için Yetki Belgeleri verilmeye başlanılacak. Yetki belgesi, emlak işletmesinin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilecek. Başvuru sonrasında emlak işletmesinin yeter şartları taşıyıp taşımadığı, başvuru tarihinden itibaren yedi gün içinde Ticaret İl Müdürlüğü tarafından bir tutanakla yerinde tespit edilecek. Yetki belgesi verilmesinde aranan şartları taşıdığı anlaşılan işletmelere, başvuru tarihinden itibaren on gün içinde yetki belgesi verilecek. Yetki belgesi talebi reddedilen işletmelere durum gerekçesi ile birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilecek. Belge, her işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve beş yıl geçerli olacak” dedi.

Yetki Belgesi Olmayan İşletmelere Ruhsat Verilmeyecek

İşletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığının işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce Belediyeler tarafından kontrol edileceğini belirten Özelmacıklı “Yetki belgesi olmayan işletmelere Belediyeler ruhsat vermeyecek. 5 Haziran sonrasında emlak ofisi açacak olanlar için en az net 30m2 alana sahip ayrı bir bağımsız bölüm şartı da söz konusu.  Ayrıca içinde idari büro ve kabul yerinin yanı sıra dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması da zorunlu. Hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip özellikler de kontrol edilecek. Bu düzenleme ile sanal ofis veya evden emlakçılık da yapılamayacak” dedi.

Müteahhitler Sadece Kendi Yerlerini Satabilecek

Taşınmaz ticaretine yönelik hizmet verilen işletmelerin, bu hizmet dışında ticari faaliyette bulunamayacaklarını da belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Emlak işletmeleri, işletme tabelası ve basılı evrakı dâhil olmak üzere faaliyetleri sırasında mesleğini tanımlayan ibareler dışında herhangi bir ibare de kullanamayacaklar. Bu sayede galerici – emlakçı, inşaatçı – emlakçı ayrımları da ortadan kalkacak. Müteahhitler bile sadece kendilerine ait taşınmazları satabilecek. Mal sahibinin yerlerini satmaları için emlak işletmesi olmak ya da bir emlak işletmesi ile anlaşmak zorundalar” dedi.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

5 YORUMLAR

 1. ÖNCELİKLE FAYDALI BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞKKÜRLER. BEN DE BALIKESİR EDREMİT İLÇESİNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR GAYRİMENKUL DANIŞMANIYIM.PAYLAŞMIŞ OLDUĞUNUZ İÇERİĞİN SONUNDAKİ BU İBARE (”Mal sahibinin yerlerini satmaları için emlak işletmesi olmak ya da bir emlak işletmesi ile anlaşmak zorundalar”) DİKKATİMİ ÇEKTİ. 5 HAZİRAN TARİHİNDE YAYINLANAN YÖNETMELİĞİ TEKRAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMEME RAĞMEN BÖYLE BİR İBARE BULAMADIM. BU BAHSETTİĞİNİZ EMLAKÇI OLMADAN YADA ANLAŞMADAN MAL SAHİPLERİNİN GAYRİMENKULLERİNİ SATAMAYACAK OLMASIYLA İLGİLİ BİLGİ KESİN MİDİR. ŞAYET BÖYLEYSE BU BİZ EMLAK OFİSLERİ İÇİN GÜZEL VE KORUYUCU BİR GELİŞME. BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM. İLGİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  • Merhaba Mert Bey,

   Bu sözler Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı’ya aittir. Arsa karşılığı inşaat işi yapan müteahhitlerin, arsa sahibinin payına düşen yerleri satamayacağını, bunu ancak arsa sahibinin emlak işletmesi danışmanlığında yapabileceğini söylemek istemiş. Yasal bir dayanağını bende araştırıp size dönüş yapacağım.

   Rica ederim. İyi çalışmalar dilerim.

   • Merhaba Yüksel Bey,

    Ben konuyla ilgili yasal bir dayanağa ulaşamadım şayet siz ulaşırsanız paylaşımlarınızı beklerim.

    İyi çalışmalar…

    • Merhaba Mert Bey,

     Mustafa Bey’in tarafıma ilettiği cevap;

     “Yazım sadece müteahhitler ile ilgili.”
     “Müteahhitler Sadece Kendi Yerlerini Satabilecek. Taşınmaz ticaretine yönelik hizmet verilen işletmelerin, bu hizmet dışında ticari faaliyette bulunamayacaklarını da belirten Altın Emlak Genel Müdürü “Emlak işletmeleri, işletme tabelası ve basılı evrakı dâhil olmak üzere faaliyetleri sırasında mesleğini tanımlayan ibareler dışında herhangi bir ibare de kullanamayacaklar. Bu sayede galerici – emlakçı, inşaatçı – emlakçı ayrımları da ortadan kalkacak. Müteahhitler bile sadece kendilerine ait taşınmazları satabilecek. Mal sahibinin yerlerini satmaları için emlak işletmesi olmak ya da bir emlak işletmesi ile anlaşmak zorundalar” dedi.”

     Saygılarımla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.