Fitch yaptığı değerlendirmede alınan bu kararın inşaat sektörünü negatif yönde etkileyeceği açıklamasında bulundu.

Karardan en çok etkilenecek olan inşaat şirketinin ise Türkiye’de Rönesans İnşaat olacağı iddia edildi.

Rönesans İnşaat 10’dan Fazla Alışveriş Merkezine Sahip

Fitch tarafından yapılan değerlendirmede verilen yeni karardan olumsuz yönde en çok etkilenecek olan şirketin Rönesans İnşaat olacağını iddia etti.

Türkiye’nin dünya çapındaki en büyük inşaat şirketi markalarından biri olan Rönesans İnşaat’ın Türkiye’de 10’dan fazla alışveriş merkezi olduğu biliniyor. Alışveriş merkezindeki kiralık dükkanlara dolarla kira sözleşmesi yasağı getirilmesi bu nedenle en çok Rönesans inşaatı olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

Rönesans İnşaat artık bu alışveriş merkezlerinden dolarla kira geliri elde edemeyecek ancak şirketin çoğu borçlanmasının dövizle olması ödeme konusunda şirketi zora sokacak. Türk Lirası tahsilat yapan şirket dövizle ödeme yapacak ve aradaki kur farkı şirketin hanesine zarar olarak yansıyacak.

Gayrimenkul Şirketleri Dövizle Borçlanıyor

Uluslararası kredilendirme kuruluşu Fitch inşaat şirketlerinin genelde dövizle borçlanma yoluna gittiklerini verilen bu kararın da şirketlerin hanelerine zarar yazılması anlamına geleceğini açıkladı.

Ancak bilindiği üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayımlamış ve dövizle borçlanan şirketlere kiralarını dövizle alma hakkı tanımıştı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.