İmara aykırı yapıların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kayıt altına alınmasını sağlayan imar barışı başvurularında son 2 haftaya girildi. Yapı Kayıt Belgesi almak isteyen vatandaşların 31 Ekim’e kadar başvuru, 31 Aralık’a kadar ödeme yapması gerekiyor.

Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapı ilgilendiren imar barışı uygulaması kapsamında başvuru süreci devam ediyor.

İmar barışı başvurularında konut sahiplerin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunuyor. Buna göre, Yapı Kayıt Belgesi almak için yapılan başvuruların masrafları müteahhitlerden istenebiliyor.

İmar barışında başvuruda bulunacak lüks konut sahipleri, imar planları danıştay tarafından iptal edilmiş, iskanı olmadığı için müteahhitlere dava açarak imar barışından yararlanıp yaptıkları masrafları müteahhitlerden alabiliyor.

İmar barışında son durum ne?

Başvuruları 31 Ekim 2018 tarihinde sona eren ima barışı uygulamasına bugüne kadar 5 milyon 880 bin kişi başvuruda bulundu. Uygulama kapsamında 3 milyar 443 milyon TL gelir elde edildi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

2 YORUMLAR

    • Merhaba Fatih Bey,

      Müteahhit ile arsa sahipleri arasında imzalanan sözleşmede yapı kullanım belgesinin (iskanın) alınması ve kat mülkiyetine geçişin müteahhit sorumluluğunda olduğu belirtiliyor ise dava açarak bu masrafı müteahhitten alabilirsiniz. Bu konularda tecrübeli bir avukat ile görüşmenizde yarar olur.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.