Hürriyet paylaştığı yazısında, 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan “İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında toplanan para 500 milyon liraya yaklaşırken, yaklaşık 100 bin yapı için de Yapı Kayıt Belgesi verildi.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı avukat Ali Yüksel, “İmar Barışı düzenlemesine başvurularda en çok yapılan hata binanın oturumunu, kat sayısını ve katların metrekaresini yanlış ölçülmesi. Bu nedenle başvurular ileride iptal olabilir. Gelecekte sıkıntı yaşamamak için uzmanlardan destek alınmalı. İmarlı bir arsada bulunan binanın ise ne kadarı imar hakları içinde, ne kadarı dışında olduğunu iyi analiz etmek gerekiyor” diye konuştu.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

9 YORUMLAR

  1. Ben bir konuyu tam anlayamadım. Benim 4 katlı 4 daireli bir binada 4. kat dubleks dairem var . iskan alınmış şu an kat mülkiyetine de geçmiş bulunmaktayım . Zamanında iskan alınmadan dış kapı bağımsız olarak bina içerisine açılmış . Çatı daireme ayrı tapu almam için 3 komşumdan muvafakatname almam gerekiyormuş .Komşumun biri yurtdışında . Burdan noterden yada emniyet müdürlüklerinden alındığına göre komşum yurtdışında aynı şekilde hazırlasa belgeyi ve kargoyla bana gönderse olur mu? İkinci olarak da ilerde bu bina yıkılmak istenirse bu ayrı alınan tapu iptal mi olmuş oluyor. ? Teşekkür ederim

    • Merhaba Safiye Hanım,

      Evet yurtdışında size muvafakiyet verebilir. Vekalet verebilir de. Bu işlerin hepsini yapmaya birisini yetkilendirebilir.

      Yıkıldıktan sonra yapının bulunduğu ada/parselin imar planına göre yeniden yapı yapılacaktır. Tapunuz ile arsa üzerindeki hakkınız korunacaktır. Ama yeni imar planına aykırılıklar hak olarak verilmeyecektir.

  2. Benim arsam 2675metre yanlışlıkla 1675 metre imar barışı muracatımda belirtmişim parayı yatırıp yapı kayıt belgesinde aldım bu hatayı nasıl düzeltebilirim.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.