İnşaat Mühendisleri Odasının, inşaat mühendislerinin `Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi` Bilirkişilik Uzmanlığı yapabilmesi için yaptığı başvuru Adalet Bakanlığı tarafından kabul edildi.

0
3806

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, “GAYRİMENKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİMİ” BİLİRKİŞİLİK UZMANI OLARAK GÖREV YAPABİLECEK

İnşaat Mühendisleri Odasının, inşaat mühendislerinin “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi” Bilirkişilik Uzmanlığı yapabilmesi için yaptığı başvuru Adalet Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Bakanlığı tarafından, 29 Kasım 2017 tarihinde “Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyurusu”nda açıklanan “aranan nitelikler” arasında “Üniversitelerin lisans eğitimi veren ilgili mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak” ibaresi yer almıyordu. Odamızın bildirdiği görüş doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılarak, “üniversitelerin lisans eğitimi veren inşaat mühendisliği veya mimarlık bölümlerinden mezun olanlar da bilirkişilik başvurusunda bulunabilir” ibaresi eklendi.

İMO tarafından Daire Başkanlığına 1 Aralık 2017 tarihinde gönderilen yazıda, duyurunun ekinde yer alan “Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Uzmanlığı İçin Aranan Nitelikler Bölümü”nde;
• 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak.
• Taşınmaz (gayrimenkul) geliştirme konusunda lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak.
• Arazi ve arsa değerleme ile yapı değerleme uzmanlık alanları için Taşınmaz (gayrimenkul) geliştirme konusunda lisans, yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak ya da 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre gayrimenkul değerleme uzmanı olarak yetkilendirilmiş olmak.
Şartlarına yer verildiği, ancak mühendis ve mimarların kendi mesleki uzmanlık alanları dışında bırakıldığı vurgulandı. Odamız tarafından, üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için “Üniversitelerin lisans eğitimi veren ilgili mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak” ibaresinin eklenmesi önerisi kabul edilerek Daire Başkanlığının son yayınladığı duyuruda ilan edildi.

Duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.