KAHRAMANMARAŞ’ın Onikişubat İlçe Belediyesi tarafından 760 bin metrekarelik alana kurulu yaklaşık 300 milyon liralık yatırımla yapımına başlanan alan, 2023 Expo’yu düzenlemeye hak kazandı. Çalışmaların sürdüğü alanda inşaat sürecinin gelecek yılın nisan ayında bitmesi bekleniyor. Expo yılı içinde 2 milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen Expo’nun ana teması ise ‘Doğa dostu şehir ve duyarlılık’ olacak. 2 milyon ziyaretçinin yaklaşık 150 bininin yabancı olacağı belirtiliyor. Ayıca Expo için 56 ülkeden katılım olacak. Ülke bahçeleri kurulacak. Alan içinde 68 bin metrekare büyüklüğünde bir havuz, aquapark, hobi evleri, düğün salonu, yürüyüş yolları, kültür merkezi, kafeler, salonlar, 60 metrelik expo kulesi yer alacak. Ayrıca kelebek ve uğur böceği müzeleri de dikkat çeken alanlar arasında bulunuyor. Expo 2023’ün tanıtımı için Onikişubat Belediye’sinin davetlisi olarak Kahramanmaraş’taki organizasyona Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan katıldı.

BU SÜREÇ ZOR BİR SÜREÇ

23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyona 2 milyon kişinin katılmasını beklediklerini dile getiren Bakan Bekir Pakdemirli, “40’tan fazla ülkeden yatırımcı ve turist Kahramanmaraş’a gelecek. İzmir’in 2015’te Expo’yu alabilmesi için canla başla çalışan biri olarak Expo sürecinin nasıl zor olduğunu iyi biliyorum. Bu süreçte emeği olanlara teşekkür ediyorum. Expo Kahramanmaraş’a saygınlık ve değer kazandıracak. İlimiz dünyaya açılacak ve gelişme imkanı bulacak. Kültürel ve tarihsel varlıklarını tanıtabilecek” diye konuştu.

YATIRIM BEDELİ 400 MİLYON TL OLACAK

Bir ilçe belediyesi olarak Expo’yu düzenlemeye hak kazanmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Burayı bir yaşam alanı yapmak istiyoruz. Antalya’da daha önce Expo düzenledi. Ancak burası bir yaşam olanı olmadı. Bu alanı Expo’ya başvurmadan önce yapmaya başlamıştık. 300 milyon liralık yatırımın 100 milyon lirasını belediye olarak yapıyoruz. 200 milyon liralık kısmı ise özel sektörce yap-işlet-devret modeli gerçekleştirildi. Expo’yu almamızla beraber 100 milyon liralık yatırımın daha yapılması gerekecek. Böylece yatırım bedeli 400 milyon liraya çıkacak. Yatırımın kalan kısmında Tarım ve Orman Bakanlığı destek olacak. Expo bittikten sonra da alanımız 365 gün yaşayacak” diye konuştu. Belediyelerinin 2014’te kurulduğuna dikkat çeken Mahçiçek, “4.5 yıl önce bu alanın çalışmalarına başladık. Kaynağımızı kendimiz yarattık. Expo oylaması sırasında aleyhte tek bir oy kullanılmadan hak kazandık” dedi.

REFAH SEVİYESİ ARTTI ET TÜKETİMİ YÜKSELDİ

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.