Batı Anadolu Grubu’nun, sürdürülebilir atık yönetimine katkıda bulunmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı işbirliği kapsamında 3 yılda kullandığı kurutulmuş arıtma çamuru miktarı 4 bin tona ulaştı. Batıçim Fabrikası’nda ek yakıt olarak biogazla kurutulmuş çamur kullanan şirket böylece yaklaşık 4 bin ağacın doğaya kazandırılmasına eşdeğer ölçütte karbon ayak izi azaltımı sağladı.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yükselen sanayileşmenin, beraberinde atık miktarını da artırdığına dikkat çeken Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, “Toplumların ekonomik gelişmeleri için sanayileşme vazgeçilmez. Sanayileşmenin beraberinde getirdiği tehlikeli atık konusunda ise tek çözüm hem ekonomik gelişmeyi devam ettirecek, hem de çevreyi koruyacak yeni yaklaşımlar geliştirilmesi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile sürdürülebilir atık yönetimine katkıda bulunmak amacıyla yaptığımız protokol bu yaklaşımların en başarılı örneklerinden biri oldu. Şimdiye kadar yaklaşık 4 bin ton kurutulmuş çamuru fabrikamızda ek yakıt olarak kullandık. Böylece hem bu çamurların depolanmasından kaynaklanan sera gazlarının atmosfere salınmasını önlemiş olduk, hem de kullandığımız kömür miktarını azaltarak bundan kaynaklı sera gazı salınımının önüne geçmiş olduk” dedi.

Batı Anadolu Grubu birçok türde atık bertarafı sağlıyor. Sorumlu sanayicilik anlayışı ile faaliyet gösteren grup, sürdürülebilir büyüme ilkesi çerçevesinde çimento fabrikalarında çevre ve enerji verimliliği projeleri gerçekleştirerek çevrenin korunmasına da katkı sağlamayı hedefliyor.

Peki Alternatif Çamur Yakıtının Önemi Nedir?

Küreselleşmenin artmasıyla ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinin en temel gereksinimlerinden biri enerji olmuştur. Sanayileşme ve dünya nüfusundaki artış çevre ve enerji sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Arıtma çamurunun yenilenebilir bir enerji kaynağıdır ve bitki yetiştiriciliğinde de kullanılmaktadır. Günümüzde, yüksek enerji tüketen çimento endüstrisinde arıtma çamuru alternatif yakıt olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de de atıkların zararını en aza indirgemek ve atıkları değerlendirmek konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Buna bağlı olarak arıtma tesisleri inşa edilmekte arıtma çamuru miktarında da büyük artış gözlenmektedir. Yapılan çalışmalarla arıtma çamuru ve fındık kabuğu bileşiminin kalorifik değeri ile linyit kömürünün kalorifik değerinin yakın olduğu tespit edilmiştir.

Arıtma çamurunun yenilenebilir bir enerji kaynağı ve bitki yetiştiriciliğinde kullanılmasının ülke ekonomisine katkı sağlayacağı aynı zamanda çevre sorunlarını azaltacağı öngörülmektedir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.