Konut metrekare fiyatları 2019’da zirve yaptı!

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare fiyatları, 2019’da tüm zamanların zirvesini gördü. İşte il il ortalama konut metrekare birim fiyatları…

0
512

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare fiyatları, 2019’da tüm zamanların zirvesini gördü. İşte il il ortalama konut metrekare birim fiyatları…

Ortalama konut metrekare fiyatları 2019 itibarıyla 2 bin 930 liraya çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye genelinde konut metrekare fiyatları 2018 Ekim ayından 2019 Mart ayına kadar sürekli geriledi.

Konut ortalama metrekare birim fiyatı 2019 yılının Nisan ayı ile birlikte yükselişe geçerek, 9 aydır artış gösteriyor. 2018 yılı sonunda 2 bin 848 lira olan konut metrekare fiyatları, geçen yıl sonuna yüzde 2,9’luk artışla 2 bin 930 liraya çıktı.

Dolayısıyla, Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

İstanbul’da birim fiyatlar düştü

İstanbul‘da konut ortalama metrekare fiyatı, Ekim 2018’de 5 bin 123 liraya yükselerek, tarihi zirve yapmıştı. Ardından sürekli gerileyen birim fiyat, 2019 nisanına kadar 491 lira kayıpla 4 bin 632 liraya kadar düştü. Takibinde konut sektörünün yeniden canlanmasıyla birlikte evlerin metrekare fiyatları da artmaya başladı.

Özellikle Ağustos başında Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank’ın konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekmesi ile birlikte vatandaşlar ‘Kira öder gibi‘ ev sahibi olunabilecek mi? sorgulaması ile ev kredisine ilgi göstermeye başladılar. Bu talep bir yandan konut satışlarına yansırken, diğer yandan da konut birim fiyatlarının artmasına sebep oldu.

Ancak buna rağmen 2019 yılı geneline bakacak olursak İstanbul’da;

Aralık 2018’de 5 bin 86 lira düzeyinde bulunan konut metrekare ortalama fiyatı, 2019 sonunda yüzde 2,8 azalarak 4 bin 942 liraya geriledi.

Ankara’da fiyatlar zirve yaptı

Yaklaşık iki yıldır 2 bin liranın üzerinde seyreden konut ortalama metrekare fiyatı, Ankara‘da geçen yıl sonunda 2 bin 201 liraya çıkarak, tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Başkent Ankara’da ev metrekare fiyatları Aralık 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 artarak 2 bin 78 lira oldu.

İzmir’de de fiyatlar tavan yaptı

Son yıllarda markalı konut projelerinin çoğalması ile Ege’nin incisi İzmir‘de konut fiyatları artış eğilimine girdi. 2018 yıl sonunda konut metrekare fiyatı 3 bin 209 lira iken, geçen yılın şubat ayında 3 bin 9 liraya kadar düştü. Ancak fiyatlar akabinde tekrar artışa geçti. Ev metrekare birim fiyatlar İzmir’de geçen yıl sonunda 2018’e göre yüzde 5,4 arttı. Ve sonuçta 3 bin 383 liraya çıkmak suretiyle tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Son 10 yılda durum

2010-2019 döneminde konut ortalama birim fiyatları;

  • Türkiye genelinde yüzde 188,6,
  • İstanbul’da yüzde 224,3,
  • Ankara’da yüzde 132,6 ve
  • İzmir’de yüzde 218,3 artış gösterdi.

Son 5 yılda durum

2015-2019 döneminde ise ev metrekare fiyatları;

  • Türkiye genelinde yüzde 36,9,
  • İstanbul’da yüzde 25,9,
  • Ankara’da yüzde 36,6 ve
  • İzmir’de yüzde 64,6 artmış oldu.

Konut metrekare fiyatları tarihi zirvede başlıklı haber, trthaber.com internet sayfasında 19 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikDöşemesiz (Akordiyon) Merdivenlerin Eğilme Davranışı – Deneysel Süreç
Sonraki İçerikDöşemesiz (Akordiyon) Merdivenlerin Eğilme Davranışı – Dayanım Yönünden Değerlendirme
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.