Konut Sektörüne doping; peşinat yüzde 10’a düştü!

Uzmanlara göre kredilendirme oranının yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılması, Konut Sektörüne katkı sağlayacak. Özellikle alt ve orta gelir grubundaki konut alıcıları için fırsat oluşturacak.

0
740

Uzmanlara göre kredilendirme oranının yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılması, Konut Sektörüne katkı sağlayacak. Özellikle alt ve orta gelir grubundaki konut alıcıları için fırsat oluşturacak.

Peşinatın yüzde 10’a inmesi, Konut Sektörüne katkı sağlayacak

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirme oranının yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılmasının, konut sektörüne katkı sağlayacağını ifade ediyorlar.

Sektör temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini AA’ya değerlendirdiler;

“Konutta kredilendirilebilir miktarın yüzde 90’a çıkarılması, özellikle ilk evini alacaklar için önemlidir. Bu, alt ve orta gelir grubundaki konut alıcıları için fırsat oluşturacak.”

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER)

AYİDER Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu;

olmak üzere konut satışlarında her iki ayda da 100 bin adedin üzerine çıkıldığı bilgisini verdi. Erkurtoğlu, yüksek satış rakamlarının en önemli nedeninin düşük faiz olduğunu vurguladı.

Özellikle 500 bin liranın altındaki konutlarda hareketliliğin yüksek olduğunu ifade eden Erkurtoğlu, ertelenen alım talebinin harekete geçmesi nedeniyle konut stokunun azalmaya başladığını belirtti. Erkurtoğlu;

“500 bin liranın altındaki konutların kredilendirilmesinde asgari peşinatın yüzde 10’a düşürülmesi, daha çok alt gelir grubundaki ikinci el konut sektöründe satışlara olumlu yansıyacak.” dedi.

Coldwell Banker Türkiye

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş da 500 bin TL’ye kadar konut alanlar için banka kredisi oranının yüzde 90’a yükselmesinin ilk evini alacaklar için önemli bir teşvik olduğunu vurguladı.

Taş, “Bu yılın ilk 2 ayında Banka kredili satış yüzde 400’e yakın artmıştı. Banka kredili satış ikinci eli, ikinci el de takibinde sıfır konutların satışını canlandırıyor. Bu düzenleme Konut Sektörüne pozitif katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Geçen yılın ağustos ayında kamu bankaları öncülüğünde başlatılan faiz indiriminin, bir süredir beklemeye geçen Konut Piyasasını hareketlendirdiğini ifade eden Taş; “Düşük faiz oranları sayesinde vatandaşlar kredi ödemesinde eskisi gibi zorlanmayacaktır.” dedi.

Babacan Holding

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için hazırlandığını anımsatan Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, bu paketin durgunluğa giren tüm sektörleri rahatlatmasını ümit ettiklerini ifade etti.

Babacan; “Konut alımında peşinatın yüzde 10 seviyesine çekilmesinin, kısa vadede yaşadığı sıkıntılarının ortadan kaldırılması yönünde konut sektörüne destek sağlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Vartur Emlak

Vartur Emlak Hasan Boğaçhan Şenbulut, Emlak Sektörü ile ilgili şunları dile getirdi;

“Türkiye’de ekonomiyi döndüren sektörler dendiğinde demirbaşlardan birisi olarak emlak sektörünün karışımıza çıktığı şüphesiz. Gerek emlak konut aracılığıyla devletin gerekse birçok şirketin bünyesinde bulunan inşaat firmaları ülkemizin ekonomik lokomotiflerinden.

2000li yılların başından beri hızını giderek artıran sektör, son yıllarda sadece yerli yatırımcı için değil, dünyanın dört bir yanından yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiği milli bir ihracat ürünü haline gelmiş durumda.

Hatta bir ihracat ürünün aksine yatırımcısını ayağına getiren bu sektör, beyaz eşyasından ev aletlerine karar verme aşamasındaki yeme, içme ve konaklama ücretlerinden site ve projelerin bünyesinde çalışan birçok güvenlik, resepsiyon ve vale gibi nicelerini sayabileceğimiz iş kollarına kadar pek çok kişiye ve sektöre gelir kapısı sağlamasıyla aslında emlak sektörü dediğimizde büyük bir ticaret ağının mevzu bahis olduğunu unutmamak gerekir.

Diğer yandan bu yatırımcıların bazılarının yerleştiği ve üst düzey yatırımcıların vatandaşlık alarak ekonomik ağa katılan ana damarlardan biri olduklarını da söylemeden geçmeyelim.

Gözlerinizi kapatın ve on yıl öncesini aklınıza getirin, şimdiki İstanbul’a geri uyandığınızda aslında gayrimenkul sektörünün ne kadar başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ve günden güne İstanbul’un teneke duvarlı, çinko çatılı yerleşimlerden yüksek binalı rezidanslara dönüşünde devletin, inşaat firmalarının ve tabii ki bizzat yabancı yatırımcılar ile doğrudan temas halinde çalışan ve yurt dışıyla sıkı bağlantıları elinde bulunduran acentelerin katkısı oldukça büyük bir yere sahip.

Emlak camiasının en bilinen isimlerinden biri olan Şerif Nadi Varlı, işte bu acentelerin birinin başında bulunuyor: Vartur Emlak.”

Serif The Broker

YouTube kanalının Gayrimenkul Sektöründeki işlevinden bahseden Serif The Broker sahibi Varlı, hali hazırda oturmuş bir müşteri portföyü bulunan emlakçı, hem daha geniş bir hedef kitlesine hitap etmek, asırlardır dini ve tarihi öneme sahip İstanbul’un güzellikleri konusunda farkındalık yaratmak hem de vatandaşlık almak isteyen yabancı uyruklu kişilere detaylı ve tecrübeli bir kaynaktan bilgi sunmak amacıyla artık bir çoğumuzun evinde televizyondan çok daha fazla yer kaplayan YouTube’da bu konular hakkında içerikler üretmeye başladıkları bilgisini verdi.

Bu yönüyle Serif The Broker’in geleneksel acentelerden farklı bir çizgide yürümesiyle dikkat çektiğini vurgulayan Şerif bey, dünyada, özellikle Amerika gibi ülkelerde bile sadece birkaç örneğine rastladığımız bu yeni trendin Türkiye’de öncüsü olduklarını söyledi.

Videolar İngilizce çekiliyor

Varlı sözlerini şöyle tamamladı; “Evrensel bir kitleye hitap etmek amacıyla Vlog şeklinde İngilizce çekilen videoların Türkçe, İngilizce ve Farsça altyazı seçenekleri bulunuyor. İstanbul’daki önemli emlakçıların, ev ve mekan sahiplerinin de yer aldığı videoların konu başlıkları;

  • İstanbul’un semt semt öne çıkan güzelliklerinin anlatıldığı bir bakış açısıyla gezilmesi,
  • İstanbul’un farklı semtlerinde nefes kesici gayrimenkul turları,
  • Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancılar için yasal mevzuatın anlatılması ve nasıl yapılabilir noktasında destek olmak

olarak ön plana çıkıyor.

Hedef kitle her ne kadar yabancılar olsa da İstanbul’un eşsiz güzelliklerine sahne olan Serif The Broker YouTube kanalı, yerli ve yabancı herkese hitap ederek, biz izleyicilere Türkiye’de daha önce hiç görmediğimiz bir YouTube deneyimi sunuyor.  Paylaşımlarımızı Facebook ve Instagram sosyal medya platformarından da takip edebilirsiniz.”

Konutta peşinatın yüzde 10’a düşürülmesi sektöre pozitif etkileyecek başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 19 Mart 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.