Konutta yıllık rekor gelebilir!

Sektör temsilcilerine göre, özel bankaların da kamu bankalarına destek vermesi halinde, 2020 yılı sonunda konutta yıllık rekor kırılabilir.

0
303
inşaat sektörü güven endeksi

Sektör temsilcilerine göre, özel bankaların da kamu bankalarına destek vermesi halinde, 2020 yılı sonunda konutta yıllık rekor kırılabilir.

Özel bankaların daha fazla destek vermesi halinde, konutta yıllık rekor gelebilir

Haziran ve Temmuzda satış grafiği hızla yükselen inşaat sektörü gözünü 2020 sonuna çevirdi. Sektör temsilcilerine göre, özel bankaların da kamu bankalarına destek vermesi halinde, 2020 yılı sonunda konutta yıllık rekor kırılabilir.

Türkiye ekonomisinin en önemli kalemlerinden olan inşaat sektörünün son 2 aylık konut satış performansı göz dolduruyor. Kamu Bankaları öncülüğünde başlayan düşük faiz ve uzun vadeli kredi imkanı, konut satışı rakamlarına doğrudan yansıdı.

Koronavirüs Pandemisi nedeniyle 2020 yılı mart, nisan ve mayıs ayı konut satışlarında zorluklar yaşayan inşaat sektörü, haziran ayında yakaladığı ivmeyi temmuz ayı konut satış rakamlarıyla bir üst noktaya taşıdı. Nitekim 2020 yılı temmuz ayı konut satışlarında yüzde 124,3 artış, 229 bin 357 adet ev satışı ile tüm zamanların aylık rekoru kırıldı. Daha önce en yüksek seviye 202 bin 79 ile 2019 aralık ayında görülmüştü.

Hakeza Kamu bankalarının düşük maliyetli destekleri ile bugüne kadar görülen en yüksek ipotekli satış rakamı geldi.

“Süre uzarsa alımlar devam eder”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredisi faiz indirimi hamlelerinin kısa süreli olmasına rağmen, sektöre önemli ölçüde yansıdığının görüldüğünü ifade etti.

Vatandaşın faiz yükü altında ezilmek istemediğini belirten Durbakayım; “Son iki ayda yaşananlar, uygun şartlar oluşunca vatandaşın konut alma iştahının olduğunu bir kez daha net olarak gösterdi.” dedi.

“Özel bankalar da devreye girmeli”

Konut sektörünün uzun zamandır dar bir boğazdan geçtiğini hatırlatan İNDER Başkanı Durbakayım, sözlerine şöyle devam etti;

“Verilen desteklerin ardından sektör toparlanma yoluna girdi. Ancak henüz konut alımını gerçekleştiremeyen çok sayıda vatandaşımız mevcut. Zira uzun zamandır ilk defa rahat bir nefes almaya başlayan konut sektörünün solunumunun normale dönmesi için desteğin devam etmesi lazım.

Kamu bankaları öncülüğünde başlayan bu kampanyaya özel bankaların da biraz daha iştahlı olması, elini taşın altına koyması gerekiyor.”

Rekor bu yıl kırılabilir

“Kamu bankalarının bulunduğu kervana özel bankaların da katılması halinde konut sektörü tüm zamanlar için konutta yıllık rekor kırılabilir.” diyen Nazmi Durbakayım, şu hususların altını çizdi:

“Söz konusu rakamları incelediğimizde dikkatimizi çeken bir diğer husus da ikinci el konutun satış rakamının yüksek olması. Bu tür konut satışlarında bir alıcı ve satıcı var. Buradan gelen paranın sektöre bir katkısı yok.

Bizim gözümüz sıfır konut satışlarının artması suretiyle mevcut konut stoku rakamlarının düşmesinde. İnşaat sektörünün 250 alt kalemi var. Çok farklı sektörleri doğrudan ve dolaylı olarak etkileyebilen bir yapıda.

Ancak diğer sektörlere faydası olması için konut üreticisinin doğrudan satış yapması gerekir. Çünkü inşaatçı satıştan kazandığı parayı yeniden inşaata yatırıyor. Bu vesileyle de hem alt sektörleri besliyor hem de çok ciddi bir istihdam potansiyeline kavuşuyor.”

Durbakayım’a göre şayet tüm bu hususlar göz önünde bulundurulur ve planlamalar ona göre yapılırsa, sektör temsilcileri de mümkün olan en yüksek satış grafiğini yakalamak adına ellerinden geleni yapmaya hazır.

Kaynak; Konutta rekor özel bankaların tutumuna bağlı

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny

www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.