TÜRKİNŞA Genel Başkan Yardımcısı İsmail ÖZKAN, “İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin büyümesinde en önemli itici güçlerden birisi olmuştur. Bu nedenle inşaat sektörüne çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. İstanbul’da yapımı devam eden 3. havaalanı, ülke genelinde yapımı devam eden köprüler, hızlı tren hatları, TOKİ konut projeleri, kentsel dönüşüm çalışmaları ile İstanbul – Ankara – İzmir otobanları Türkiye’nin uzun yıllar şantiye ortamında olmasını sağlamıştır. Ülkemizin bu anlamda çok güçlü taahhüt sektörü olmakla birlikte dünya sıralamasına girmiş bir çok müteahhit firmamız bulunmaktadır. Son yaşanan ekonomik gelişmeler sonucunda, bu tecrübe ve kazanımların heba edilmemesine dikkat edilmesi, bu kazanımların korunması ve geleceğe taşınmasının sağlanması gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

Şu an özellikle son ekonomik gelişmeler ve dövizdeki hızlı yükselişler sonrasında inşaat maliyetlerinde  çok ciddi artışlar olduğunu, Yüklenicilerin bu maliyet artışlarını fiyatlarına yansıtamaz durumda olduklarını bildiren İsmail ÖZKAN sözlerine şu şekilde devam etti:

“Anahtar teslim götürü bedel usulü ile ihale edilmiş, yıllara sari iş olup 2016-17 den gelen fiyatlarla sözleşmesi olan ihaleler var. Bu doğrultuda nerdeyse sektördeki tüm firmalar zorlanmakta, taahhütlerini yerine getirmekte sıkıntı yasamaktadırlar. Finansmana erişimin maliyetinin de çok arttığı bir ortamda sektörün bel kemiği firmalar da dahil olmak üzere zorlanmaları görüyor, duyuyoruz.”

Ne Yapılmalı?

TÜRKİNŞA Genel Başkan Yardımcısı İsmail ÖZKAN, “Bu zorlayıcı ortamdan ivedilikle çıkabilmek için firmalara rahat nefes almalarını sağlayabilecek hareket imkanı oluşturulmalı. Taahhüdü yaptığı taktirde batma, yapmadığı taktirde teminat mektuplarının irat kaydedilmesi ve ihale yasaklısı olunması riski ile karşı karşıya olan sektörün daha önceki ekonomik krizler dönemlerinde de olduğu ve yapıldığı gibi fiyat farkı kararnamesi ve tek taraflı sözleşme fesih hakkı, işin tasfiye edilmesini talep hakkı sağlanması gerekmektedir.” dedi.

Yüklenici firmalar daha önceki krizlerde de hayata geçirildiği şekilde SÖZLEŞME FESİH HAKKI, İŞİN TASFİYE EDİLEBİLMESİ TALEP HAKKI VE FİYAT FARKI KARARNAMESİNİN hazırlanmasını istiyorlar.  Bu sağlandığı takdirde firmalar rahat nefes alacak, yarın yine iş yapabilecek durumda ayakta kalabileceğini belirten İsmail ÖZKAN, “Devam eden tüm projelerin akıbetinin iyi olması, kamunun daha doğru ekonomik planlama ve önceliklendirme yapabilmesi, olası sözleşme fesihlerinde ortaya çıkacak hukuki sonuçlar düşünüldüğünde ivedilikle sektörün bu taleplerinin karşılanması gerekmektedir. Yüklenicilerin sözleşmeleri tek taraflı fesih talep etme hakkı, işin tasfiye edilmesini talep edebilme hakkı ve en önemlisi fiyat farkı kararnamesinin hayata geçirilmesi sektörün bir nebze olsun nefes almasını sağlayacaktır.” dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.