Dünyanın ana gündem maddeleri arasında geçen enerji verimliliği adına, Türkiye’de önemli bir adım atıldı; Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) kuruldu. VERİMDER, enerji tasarrufunun başlangıç noktası olan yapılarda verimliliğin sağlanmasını öncelikli hedefi olarak belirlese de ele aldığı konular, yapılarla sınırlı olmayacak.

Tüketici hak ve sorumlulukları gözetilecek

Dernek Türkiye’de enerji verimliliği ve tasarrufu konularında farkındalık projeleri yapacak; kamuoyunda bu bilincin gelişmesi için araştırma ve saha çalışmaları gerçekleştirecek, konferanslar düzenleyecek. Ayrıca ısı yalıtımı, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konularında tüketici hak ve sorumlulukları gözetilecek. Kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat ve enerji sektörleri arasında bilgi akışı ve eşgüdümünü sağlamak da derneğin hedefleri arasında yer alıyor.

Okullarda enerji tasarrufu bölümleri açılması sağlanacak

Tüketicinin enerji verimliliği konusunda bilinçlendirilmesi, ülke ve ev ekonomisinde de tasarruf yapılması anlamına geliyor. Bu bağlamda VERİMDER, ülke ekonomisine de katkıda bulunuyor olacak. Üniversite, bilim kuruluşları ve araştırma-geliştirme kurumları ile bilimsel faaliyetlerde de bulunacak dernek, ayrıca okullardaki mevzuata göre enerji tasarrufu bölümleri açılmasına; sektörün ara ve teknik eleman ihtiyacına da katkıda bulunacak.

Fosil kaynaklar tükeniyor, gelecek nesillerin enerji kaynağı olmayacak!

Küresel ısınmanın neden olduğu felaketleri önleyecek çalışmalar yapmak ve enerjinin etkin/verimli kullanılmasını sağlamak için liderlik etmeyi amaçladıklarını dile getiren VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Her geçen gün artan enerji ihtiyacımıza karşın dünyamızdaki fosil enerji kaynakları ne yazık ki sınırlı. Bu enerjiyi verimli kullanmadığımız takdirde gelecek nesillerin kullanabileceği enerji kaynakları olmayacak. Öte yandan ülkemizde her yıl tükettiğimiz enerji maliyetleri ülkemizin ekonomisini de etkilemekte. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki enerji verimliliği ve tasarrufu ile tüm bu sorunlar azaltılabilir. Rotamızı her zaman enerji verimliliği olarak belirlediğimiz Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği ile, toplumun pek çok farklı kesimini bir araya getirerek ülkemizde bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Sahip olduğumuz bu sorumluluk bilinci ile tüm yapılarda enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Sektörde test ve belgelendirme fonksiyonu üstlenilecek

Enerji verimliliğinde ısı yalıtımının en önemli başlıklardan olduğunu hatırlatan Alkin, ısı yalıtımı uygulamalarında mevcut standartların güncellenmesi, hali hazırda düzenleme olmayan konularda ise yeni standartların hazırlanması için çalışacaklarını kaydetti. Alkin, dernek olarak ülkenin denetim birimleri ile iş birliği yaparak, sektörde standartlara ve yönetmeliklere uyum konusunda test ve belgelendirme fonksiyonu üstleneceklerini ifade etti.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.