Somut Olmayan Kültürel Miras UNESCO tarafından; toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar biçiminde tanımlanmaktadır.

Kuşaktan kuşağa aktarılan bu miras, toplulukların ve grupların çevreleriyle, doğayla ve tarihleriyle etkileşimlerine bağlı olarak, sürekli biçimde yeniden yaratılır ve bu onlara kimlik ve devamlılık duygusu verir; böylece kültürel çeşitliliğe ve insan yaratıcılığına duyulan saygıya katkıda bulunur. 

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Alanları

Somut olmayan kültürel mirasın aktarılmasında taşıyıcı işlevi gören dille birlikte sözlü gelenekler ve anlatımlar (destanlar, efsaneler, halk hikâyeleri, atasözleri, masallar, fıkralar vb.),

 • Gösteri sanatları (Karagöz, meddah, kukla, halk tiyatrosu vb.),
 • Toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler (nişan, düğün, doğum, Nevruz, vb. kutlamalar),
 • Doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar (geleneksel yemekler, halk hekimliği, halk takvimi, halk meteorolojisi vb.),
 • El sanatları geleneği (dokumacılık, nazar boncuğu, telkâri, bakırcılık, halk mimarisi) şeklindedir.
Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hakkında
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) 17 Ekim 2003 tarihinde Paris’te düzenlenen 32. Genel Konferansında, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesini kabul etmiştir. Türkiye 19 Ocak 2006 tarihli ve 5448 sayılı Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Uygun Bulunduğuna Dair Kanunla bu sürece dâhil olmuş ve 27 Mart 2006 tarihinde resmen taraf olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığının, 4848 Sayılı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanununun 13. maddesine göre Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü icracı birim olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin Amaçları

 • Somut olmayan kültürel mirası korumak,
 • Somut olmayan kültürel mirasın taşıyıcısı konumundaki toplulukların, grupların ve bireylerin somut olmayan kültürel mirasına saygı göstermek,
 • Somut olmayan kültürel mirasın önemi konusunda yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde  duyarlılığı arttırmak ve karşılıklı değerbilirliği  sağlamak,
 • Uluslararası işbirliği ve yardımlaşmayı sağlamaktır.

Türkiye’nin Somut Olmayan 12 Kültürel Miras Değeri

UNESCO tarafından belirlenen Somut Olmayan Kültürel Miras(SOKÜM) Listesi’nde 12 değerimiz yer almaktadır. 2014 yılında son olarak Ebru Sanatı’da bu listeye dahil edilmiştir. 

 1. Meddahlık Geleneği- 2008
 2. Mevlevi Sema Töreni- 2008
 3. Nevruz- 2009
 4. Karagöz- 2009
 5. Aşıklar Geleneği- 2009
 6. Geleneksel Sohbet Toplantıları- 2010
 7. Alevi- Bektaşi Ritüeli Semah- 2010
 8. Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali- 2010
 9. Geleneksel Tören Keşkeği- 2011
 10. Mesir Macunu Festivali- 2012
 11. Türk Kahvesi ve Geleneği- 2013
 12. Ebru: Kağıt Süsleme Sanatı- 2014

Hıdrellez, aşure, Ahlat taş işçiliği, kuş dili, sabantoy 2011 yılında Acil Korunma Gerektiren Liste olarak hazırlanıp sunulmuştur.

Somut Olmayan Kültürel Miras Değerlerinin korunması ve geleceğe aktarılması bağlamında envanter çalışmaları ve tanıtım çalışmaları devam etmektedir. 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.