Tekfen İlk Yarıda 520 Milyon Lira Kâr Etti

Tekfen Grubu yaptığı yazılı açıklama ile 2018 yılı ilk yarı net kâr miktarını 520 milyon lira olarak açıkladı.

0
648
- Advertisement -

Açıklamada yer alan bilgiye göre grup, ilk yarıda konsolide bazda 5 milyar 103 milyon lira ciro, 593 milyon lira FAVÖK ve 520 milyon lira net kâr elde etti. Böylece Tekfen Grubu’nun, aktif büyüklüğü 10 miyar 610 milyon liraya, öz kaynak büyüklüğü ise 3 milyar 434 milyon liraya ulaştı.

Yurt dışında gerçekleştirdiği projelerle Tekfen markasının temsilcisi olan Taahhüt Grubu, yüzde 70,5’lik payı ile iş hacminin önemli bölümünü oluştururken, Taahhüt Grubu’nun 2018 yılı ilk 6 aylık cirosu 3 milyar 598 milyon lira, net kârı ise 279 milyon lira olarak gerçekleşti.

Portföyünün yüzde 84’ünü yurt dışı projelerin teşkil ettiği Taahhüt Grubu, yaklaşık 17 bin çalışanıyla Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Suudi Arabistan ve Katar’da projeler gerçekleştiriyor. Grup, son olarak Saudi Aramco ile geçtiğimiz hafta 590 milyon dolar tutarında Haradh Sahası Gaz Artışı Programı-Uydu Gaz Kompresör İstasyonları Boru Hatları inşaat işleri için sözleşme imzaladı.

Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu’nun da yılın ilk 6 aylık döneminde satış gelirleri 1 milyar 445 milyon lira, net kârı ise 145 milyon lira olarak gerçekleşti.

Şirket, geçtiğimiz Ocak ayında, Türkiye’nin önde gelen yaş meyve üreticisi Alanar Meyve ve kardeş şirketi Alara Fidan’ı bünyesine katmıştı.

“HEDEFLERİMİZİN ÜSTÜNE ÇIKACAĞIZ” 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tekfen Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçtiğimiz yıllarda gösterdiğimiz kararlı duruşu, 2018 yılı ilk döneminde de sürdürdük ve yıl sonu hedeflerimizi yukarı yönde revize ettik. Görünen o ki büyük bir aksilik olmazsa tüm hedeflerimizi gerçekleştirip, ciroda yüzde 10, net kârda ise yüzde 21’e yakın hedeflerimizin üstüne çıkabiliriz. Aynı zamanda Holding hisselerinin değeri, 2017 yılında BİST 100’ün ortalama değer artışının yaklaşık dört katı oldu. Tekfen’de başlatılan ve başarıyla devam eden dönüşüm hedefinin yatırımcılar nezdinde de karşılık bulmasından büyük mutluluk duyuyoruz.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakMilliyet
Önceki İçerikİnşaatta Sat-Yap Dönemi Bitti!
Sonraki İçerikTarihi Artuklu Hamamı taşınıyor
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu ilk yıl Ankara'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren bir firmada 2 yıl görev aldı. 2016 yılında Dikey Geçiş Sınavı ile hak kazandığı Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitimini alırken aynı zamanda Isparta'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren firmalarda görev aldı. Aynı zamanda AÖF İktisat Fakültesi son sınıfta öğrenciliğini sürdürmektedir. Mezun olduktan sonra Isparta'da İnşaat Mühendisi olarak bir firmada görev aldı. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Şuan Türk Akımı projesinde görev almakta ve insaport.com'da yazar editör olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes Twitter: https://mobile.twitter.com/ismailenes Facebook: https://www.facebook.com/ismaileness Instagram: https://www.instagram.com/ismaileness E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.