TOKİ sosyal konut projesi başvuruları ne zaman bitiyor?

TOKİ sosyal konut projesi başvuruları devam ediyor. Başvurular ise e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar belirlenen şartlara göre başvuruda bulunabilecek.

0
1233

TOKİ sosyal konut projesi başvuruları devam ediyor. Başvurular ise e-devlet üzerinden gerçekleşiyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar belirlenen şartlara göre başvuruda bulunabilecek.

Peki, TOKİ sosyal konut projesi başvuruları ne zaman bitiyor?

toki
TOKİ KONUTLARI

TOKİ sosyal konut projesi başvuruları vatandaşlar tarafından e-devlet üzerinden yapılıyor. TOKİ 100 bin sosyal konut projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle yapılıyor. Yatay mimari anlayışıyla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek 100 Bin Sosyal Konut için 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri arasında talepler toplanıyor.

TOKİ başvuruları nasıl yapılır?

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvuruların yanında e-Devlet’ten yapılacak başvurular da kabul edilecek. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacak. Konutların, adet, brüt m², net m² ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak.

E-Devlet başvuru süreci nasıl olacak?

E-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak. Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

Bankadan yapılacak başvuru işlemleri nasıl olacak?

Başvuruların kabul edileceği yer, T. C. Ziraat Bankası A.Ş.’nin proje ilindeki yetkili şubeleridir.

Başvuru sahipleri,
Nüfus cüzdanı ile birlikte,

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları belgeyi,

Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair belgeyi),

Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren belgeyi yanında getirmeliler.

Başvuru formunu ise kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecektir,
Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

Başvuru sırasında ödenecek ücret,

2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.
3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) başvuru bedeli alınacaktır.
(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

 

TOKİ sosyal konut projesi başvuruları ne zaman bitiyor? başlıklı haber www.haberturk.com adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: Elk. Müh. (Stu) Ahmet Aslan

eposta: ahmetasln93@gmail.com

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.