2013 yılında tasarımına başlanan ve LEED GOLD sertifikası hedefi ile yola çıkılan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi LEED sertifikasının birçok farklı gerekliliklerini sağladı. LEED-CS (Çekirdek ve Kabuk) kategorisinde GOLD derecesi almaya hak kazandı.

Türkiye’nin LEED sertifikalı ilk tren garı oldu. Türkiye’nin, Avrupa’da en fazla LEED sertifikalı binalar istatistiğinde 1 numaraya yükselmesine de katkıda bulundu.

Cengiz, Limak ve Kolin şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum ortaklığınca yürütülen projede Yap-İşlet-Devret modeli kullanıldı. Projede tren garı 134 odalı bir otel, 164 mağazadan oluşan bir AVM ve 4.500 metrekare ofis alanı bulunuyor. Günlük 50 bin yolcuya hizmet verme kapasitesine sahip olan garda 6 adet peron ve 26 adet bilet gişesi yer alıyor.

Yağmur suyu toplama sistemi

Tren garı projesinde, çatıya düşen yağmur suyunun toplandığı 240 ton kapasiteli 2 adet su deposu yer almaktadır. Yağmur suları filtrasyondan geçirildikten sonra hem peyzaj sulamasında, hem de klozet rezervuarlarında yeniden kullanılıyor. Aynı zamanda sistemde bulunan verimli armatürler ve çift basmalı rezervuarlar ile Amerikan standartlarındaki bir binaya oranla toplamda yüzde 56 su tasarrufuna ulaştırılması amaçlanmıştır.

Enerjide %15 tasarruf sağlandı.

Sürdürülebilirlik ve yeşil bina kriterlerinin en belirleyici unsuru olan enerji verimliliği açısından özel olarak tasarlanan tren garı binası, gün ışığından maksimum oranla faydalanmak için çatıda ışık alabilecek büyük alanlar bırakıldı.

Bina içindeki civa içermeyen aydınlatma armatürlerinin otomasyon sistemi ile entegrasyonu sayesinde gün ışığı miktarına göre yanması sağlandı. Böylece daha az enerji tüketimi ve önemli seviyede enerji verimliliği elde edildi.

Cephe tasarımında ısı iletim katsayısı düşük olan teknolojik camlar kullanılırken, ısıtma, soğutma sistemleri ve kullanılan pompalar da enerji verimliliği yüksek modellerden seçildi.

Yapılan Enerji Simülasyonu sonucunda, Amerikan standartlarına uygun yapılan referans bir bina ile kıyaslandı. Bunun sonucunda enerjinin yüzde 14,6 daha verimli kullanıldığı ve havalandırma kanallarından verilen havanın standartlardan yüzde 30 daha temiz olduğu kanıtlandı.

Garın otoparkı 1.850 kapasiteli kapalı ve 60 kapasiteli açık araca park sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca bisiklet kullanımına teşvik etmek için bisiklet park alanları bulunmaktadır.

Atık yönetimi politikasını hem inşaat hem de işletme aşamasında aynı hassasiyetle devam edildiği projede, açık alanlara ve bina içine konumlanmış ağaçlar kullanıcıların beğenisini topladı.

Türkiye’nin ilk LEED GOLD Sertifikalı Tren Garı başlıklı haber www.ekoyapidergisi.org adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş Müh. (stu) Büşra Kurt

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.