Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı, Türkiye’nin en yüksek, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatı Artvin ili, Yusufeli ilçesinde devam ediyor.

Yusufeli Barajı Projesi, Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajı olacak. Artvin‘in 70 km güney batısında Çoruh Nehri üzerinde yer alan ve temelden yüksekliği 275 metre olacak olan projenin inşaatı devam ediyor.

Barajın kurulu gücü 558 MW, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWholarak planlandı.  Projenin tamamlanması ile her yıl milli bütçeye yaklaşık 600 milyon TL katkı sağlanacak. Yusufeli Barajı ve HES Projesi‘nin ihalesi 13 Ağustos 2012 tarihinde yapılmış, inşaat çalışmalarına 21 Aralık 2012 tarihinde başlanmıştı.

İHA muhabirinin yaptığı habere göre, ikmal ihalesi ise 30 Mart 2018 tarihinde yapılmış olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi‘nde, inşaat çalışmalarına 20 Nisan 2018 tarihinde başlanmıştı.

İş bitim tarihinin sözleşmeye göre 4 Nisan 2021 olduğu belirtilen baraj inşaatında, geçici bağlantı yollarının, baraj ulaşım yollarının tamamlandığı saptandı.

  • 1 Nisan 2014 tarihinde Çoruh Nehri‘nin derivasyonu yapılmış,
  • 20 Haziran 2014 tarihinde baraj gövdesi kazı ve destekleme çalışmalarına başlanmış,
  • 21 Haziran 2018 tarihinde temel kotuna ulaşılmıştı.

Projenin temel enjeksiyon çalışmaları tamamlanmış, enerji kırıcı havuz kazısına başlanmış olduğu belirtildi. Kazı ve destekleme çalışmaları devam ediyor.

  • 11 Temmuz 2018 tarihinde baraj gövde betonu döküm çalışmalarına başlanmış.

Yusufeli Barajı inşaatında yüzde 60’lık seviye tamamlandı.

Şu ana kadar 140 bin m3 baraj gövde betonunun döküldüğü tespit edilmiş.

Enerji yapıları, ulaşım, kablo ve havalandırma amaçlı tüm tünel ve galeriler tamamlanırken, santral binası kazı ve destekleme çalışmaları ile tavan kemer betonu inşaatları sona erdi.

Santral binasında gömülü parça montajları ile kalıp, donatı ve beton dökümleri koordineli olarak devam ederken, enerji şaftı kazısı da tamamlandı.

Su alma yapısı beton imalatları tamamlanırken, tünel kısmında kaplama betonlarına başlandı.

Şalt sahası kazı çalışmaları tamamlandığı belirtilirken, şalt sahası binası inşaatına başlandığı öğrenildi.

Elektromekanik teçhizat çalışmalarının baraj inşaatı ile koordineli olarak devam ettiği Yusufeli Barajı ve HES Projesi çalışmalarında, toplam fiziki gerçekleşmenin yüzde 60 seviyesinde olduğu bildirildi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakİHA
Önceki İçerikEmlak Konut Jandarma Arazisini Satışa Çıkardı!
Sonraki İçerikİnşaat Sektöründeki düzenlemeler krizi engelleyebilecek mi?
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.