Bu yenilikçi malzeme, hızlı kurulum için ince prekast döşemelerin oluşturulmasını sağlıyor. Böylece yol çalışmaları ve yeni kaldırımlar için harcanacak zaman yarıya inmiş oluyor. Ayrıca daha sürdürülebilir ve az bakım gerektiriyor.

NTU-JTC Endüstriyel Altyapı Yenilik Merkezi Eş Direktörü olan Prof. Chu Jian, “Prekast döşeme levhalarının kalınlığını ve ağırlığını önemli ölçüde düşürebilen yeni bir beton tipi geliştirdik, bu sayede yıpranmış döşeme levhaların yerleri kolayca değiştirebileceği, yerinde hazırlanan yeni beton levhaların hızlı kurulumu mümkün kılındı.” dedi.

JTC’nin Teknik Hizmetler Departmanı Direktörü ve NTU-JTC Eş Direktörü Koh Chwee, şartları değiştiren bu teknolojik icadın inşaat sektörüne sadece yoğun emek işini azaltmasını değil, işçilerin gelişmesini de sağlayacağını, emniyet artıracağı ve inşaat süresini azaltmakla birlikte, yol kaplaması ve inşaat işleri nedeniyle oluşan rahatsızlığı azaltarak yol kullanıcılarına da fayda sağlayacağını belirtiyor.

Koh Chwee, üniversitelerle yapılan işbirlikleri sayesinde Singapur ve şirketler tarafından karşılaşılan işgücü ve kaynak kısıtlamaları gibi zorlukları çözmek için öncü en yeni endüstriyel altyapı çözümlerinin önerilmesini umuyor. Bu nedenle daha fazla test yeri ve binaları açacaklarını belirtiyor.

Bükülebilir Beton Nasıl Çalışır?

Tipik beton; çimento, su, çakıl ve kumdan oluşur. Bu karışımda beton sert ve güçlü olmasına rağmen esneklik sağlamıyor. Beton çok gevrek ve çok fazla ağırlık uygulanırsa çatlaklara eğilimli oluyor.

ConFlexPave, polimer mikro elyafları ve sert malzemelerin karıştırılması sonucu özel olarak tasarlanmış olup, bu özel sentetik elyafların dahil edilmesi ile betonun gergin şekilde bükülebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca betonun kayma direncini de arttırıyor.

NTU İnşaat ve Çevre Mühendislik Okulundan Asst. Prof Yang En-Hua, kilit noktanın, malzeme bileşenlerinin birbirleriyle mikroskobik düzeyde mekanik olarak nasıl etkileşim kurduğunu anlamak olduğunu belirtti.

Prof. Yang’ın tarifine göre, bileşenler tasarlanarak seçilebilir ve uyarlaması yapabilir. Bu şekilde oluşturulan nihai materyal, yol ve kaldırım uygulamaları için özel gereksinimleri karşılayacaktır. Sert malzemeler kaymaz bir yüzey dokusu verirken insan saçı genişliğinden daha ince olan mikro elyaflar eğilme altında yükü tüm döşeme boyunca dağıtarak metal kadar sert ve geleneksel betondan en az iki kat daha güçlü bir beton elde edilmesini sağlıyor.

ConFlexPave, NTU laboratuvarlarında tablet boyutundaki plakalar olarak başarıyla test edilmiş olup, JTC ile ortaklaşa olarak üç yıl boyunca, JTC’nin sanayi sitelerindeki uygun yerlerde, insan ve araç trafiğinin olacağı, NTU’da, daha ileri testler için büyük ölçekli olarak kullanılacağı belirtilmiştir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.