2019 yılı kira yardımı kılavuzu yayınlandı

2019 yılı için geçerli olan Kira Yardımı Kılavuzu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanmış olup yürürlüğe girmiştir. Kimler nasıl başvuru yapacak ve hangi belgeleri sunacak?

0
1918
kira yardım kılavuzu

Kira Yardımı Kılavuzu, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 5 inci maddesi ile 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin 16 nci maddesi hükümleri kapsamında riskli yapılarda kira yardımı yapılmasının usul ve esaslarını düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Kentsel dönüşüm yasası olan 6306 sayılı kanun kapsamında, riskli olarak tespit edilen bir konut veya işyeri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımının nasıl yapılacağını açıklamak amacıyla da Kira Yardımı Kılavuzu yayınlanmıştır. Bu kılavuza göre hak sahiplerinin hangi belgeleri sunması ve nelere dikkat etmeleri gerektiği açıklanmış olup sunulacak evraklar için de örnekler kılavuz ekinde yayınlanmıştır.

Kira Yardımı Kılavuzu, 01/01/2019 tarihinden itibaren geçerli olduğundan, bu tarih itibarı ile yapılan yeni başvurular ve bu tarih itibariyle henüz sonuçlandırılmamış (eksik evraklı olması nedeniyle bekletilen veya inceleme aşamasındaki) başvurular bu Kılavuz hükümlerine göre incelenip sonuçlandırılacak.

Başvuru Sürelerine Dikkat!

Hak sahipleri tarafından, riskli olarak tespit edilen yapılardaki konut ve işyerlerinden dolayı kira yardımından faydalanabilmek için, tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu ildeki Müdürlüğe/Belediyeye başvurulabilecek. Kira yardımı başvurularında, A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden riskli yapının yıktırılıp yıktırılmadığı kontrol edilebilecek.

A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden bazı belgeler temin edilebilecek

İçişleri Bakanlığı Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) ve Topu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBIS) ile entegrasyonu sağlandığı için Kimlik Bilgileri (Nüfus Cüzdanı), Adres Bilgileri Raporu ve taşınmaza ait Güncel Taşınmaz Kaydı A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden temin edilebilecek. Sistemde bir sorun yaşanması halinde ise ilgili kurumdan bu belgeler temin edilebilir.

14 maddeden ve ekleri ile birlikte 22 sayfadan oluşan Kira Yardımı Kılavuzu ‘nun uzun olması nedeniyle, kılavuzu bölümler halinde açıklayacağım. Bu kılavuza göre ele alacağım yazılar;

 – Kira Yardımı Başvurusunu Malikler ve Kiracılar Nasıl Yapacak?

 – Kira yardımı başvurusunu sınırlı ayni hak sahipleri nasıl yapacak?

 – Kira yardımı başvurusunu kamu lojmanlarında ikamet eden kiracılar nasıl yapacak?

 – Kira yardımı başvurusunda hangi hususlara dikkat edilecek?

 – Kira yardımı nasıl ve ne kadar ödenecek?

 – A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine kira yardımı girişlerinde nelere dikkat edilecek?

şeklinde olacaktır. İlgililerin takipte olmasını öneririm. Ayrıca konuyla ilgili örnek belgeleri, başvuru dilekçelerini de paylaşacağım.

Bunun dışında, daha önceki başvurusunda ikamet şartını sağlayamadığı için başvurusu reddedilmiş olan maliklere yeniden başvuru hakkı getirildi. Başvuru yapabilmeleri için riskli yapının yıkım tarihinden itibaren, kira yardımı için ikamet şartının aranmayacağına dair Kanun değişikliğinin yürürlüğe girdiği 10/12/2018 tarihi itibari ile bir yıllık başvuru süresi dolmamış olması gerekiyor. Yeniden yapılacak başvurular da bu kılavuz kapsamda değerlendirilecek.

 

Hazırlayan: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com


İllere göre 2019 yılı kira yardımları ne kadar oldu?

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.