Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında, özel uzmanlık gerektiren konularda tasarımın gözetimi ve kontrolünün yapılacağı bildirilmiş olup 11 Ocak 2019 tarih ve 30652 sayılı Resmi Gazete’de Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ” olarak yayımlanmıştı.

Bu tebliğe göre binaların deprem etkisi altında tasarımı konusunda ilgili alanda teorik ve mesleki bilgi ve deneyim sahibi olan inşaat mühendislerine Bakanlıkça “Özel Binalar Tasarım Gözetmenliği Belgesi” veriliyor. Ancak, Tebliğdeki şartları sağlayan yeterli sayıda inşaat mühendisi bulunamadığı için bazı projeler onaylanmıyor. Bu sorunu aşabilmek için gözetmenlik şartları biraz hafifletilmiş oldu.

Tebliğde yapılan değişiklikler nelerdir?

Bakanlığın hazırladığı listede görevlendirme yapılacak uzmanlık sınıfında veya bu Tebliğe göre görevlendirilebilecek durumda veyahut yeterli sayıda tasarım gözetmeni bulunmaması halinde, Komisyonca listelerin dışından da yalnızca bu işe mahsus hizmet alımına izin verilebiliyordu. Artık, yapı sahibince listelerin dışından da yalnızca bu işe mahsus hizmet alımı 1/1/2020 tarihine kadar yapılabilecek. 

Bu şekilde görevlendirilenlerin 5 inci maddenin birinci fıkrasında sayılan koşulları sağlaması kaydıyla;

– TGUA-4 ve TGUA-5 uzmanlık alanları için Komisyon tarafından Ek-2’ye göre yapılacak değerlendirme sonucu asgari (3 numaralı göstergeden en az 16 puan alınmak kaydıyla) 50 puanı sağlaması gerekiyordu. Yapılan değişiklik ile Ek-2’ye göre yapılacak değerlendirme sonucu asgari (3 numaralı göstergeden en az 8 puan alınmak kaydıyla) 42 puanı sağlaması yeterlidir.

TGUA-1, TGUA-2 ve TGUA-3 uzmanlık alanları için Ek-2’de tarif edildiği şekilde ilgili alanda yüksek lisans/doktora yapmış/yönetmiş veya ders veriyor olması ve halen bir yükseköğretim kurumunda öğretim üyesi/görevlisi olması yeterlidir.

Geçici Madde kapsamında kendilerinden hizmet alınanlar listeye kaydedilmeyecek, ancak adlarına geçici sicil açılacak. Yapılan tasarım gözetimi hizmeti kazanılmış bir hak teşkil etmeyecek olup,

 – TGUA-4 ve TGUA-5 uzmanlık alanlarında deneyimde dikkate alınacak,

 – TGUA-1, TGUA-2 ve TGUA-3 uzmanlık alanları için ise hizmet verenin talebi üzerine bu madde kapsamında Komisyon tarafından değerlendirilmiş ve 42 puanı sağlamış olmak kaydıyla yapılan tasarım gözetimi hizmeti deneyimde değerlendirilecek.

Tasarım gözetmenliği sicili ve listesinde kayıtlı olmayıp da bu madde uyarınca görevlendirilenler, 8 inci maddede belirtilen ilkelere aykırı olarak tasarım gözetmenliği faaliyetinde bulunduklarının tespit edilmesi halinde, Komisyon kararıyla tasarım gözetmenliği yapmaktan yasaklanacaklar.

Ek-1 Tasarım Gözetmenliği Belgesi Uzmanlık Alanları
Ek-1 Tasarım Gözetmenliği Belgesi Uzmanlık Alanları
Ek-2 Tasarım Gözetmeni Değerlendirme Kriterleri (c maddesi 1.1.2020 tarihine kadar)

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik4 YORUMLAR

  1. Merhabalar Yüksel Bey, konu ile ilgili bakanlık mesleki hizmetler sayfasına baktığımda böyle bir duyuru ya da güncelleme göremedim. Haberin kaynağı neresidir acaba?

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.