Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık 2018 ciro endekslerini açıkladı.

Ciro, referans dönemi içerisinde gözlem birimi tarafından faturalanan toplam satışları içerir ve bu satılan mallar ve/veya üçüncü şahıslara verilen hizmetlerin piyasa satışlarına karşılık gelir; KDV-ÖTV hariçtir. Cirodan fiyat indirimleri, primler, iadeler ve iskontoların değeri düşülmektedir.

İşletmelerde satışın gerçekleşmesi çoğu zaman gecikmeli olarak olmaktadır. Genel olarak, mevsimsel özellik gösteren, siparişe dayalı üretim yapılan, stok çalışılan sektörlerde ve proje bazlı çalışılan ve üretim süreci bir yılı aşan sektörlerde üretim ve cirolar birbirinden bağımsız hareket edebilirler.

Takvim etkilerinden arındırılmış son 2 yıllık ciro endekslerindeki yıllık değişimin yer aldığı Grafik 1’i incelediğimizde, 2018 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre;

 – Sanayi ciro endeksi % 17 arttı,

 – İnşaat ciro endeksi % 3 arttı,

 – Ticaret ciro % 8 arttı,

 – Hizmet ciro endeksi % 15,1 arttı.

Grafik 1 – Takvim Etkilerinden Arındırılmış Ciro Endeksleri Yıllık Değişim Oranları (%) (TÜİK)

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış son 2 yıllık ciro endekslerindeki aylık değişimin yer aldığı Grafik 2’yi incelediğimizde, 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre;

 – Sanayi ciro endeksi % 1 azaldı,

 – İnşaat ciro endeksi % 0,9 azaldı,

 – Ticaret ciro % 1,5 azaldı,

 – Hizmet ciro endeksi % 1,5 azaldı.

Grafik 2 – Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış Ciro Endeksleri Aylık Değişim Oranları (%) (TÜİK)

Her iki grafiği detaylı incelediğimizde, ciro endeksleri geçen yılın aynı ayına kıyasla her sektörde artış göstermiş olup bir önceki aya kıyasla da azalış göstermiştir. Özellikle 2018 yılının 3. çeyreğinde başlayıp en çok etkisinin 4. çeyrekte hissedildiği ekonomik durgunluk nedeniyle inşaat sektörü büyük oranda kayıp vermiştir. Bu dönemde dövizdeki hızlı yükseliş ve borçlanma faizindeki artış nedeniyle çoğu alanda yatırımlar durdurulmuş, konut satışları azalmıştı.

Yıllık değişim tablosuna bakıldığında, 2018 yılının ilk çeyreğinde inşaat ciro endekslerinin yüksek oluşu dikkat çekiyor. Bu dönemde yapılan teşvikler ve yardımlar nedeniyle ciro endeksleri de hayli yükselmişti.

Tablo 1 – Ciro Endeksleri

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.