Tasarımıyla dünyada bir ilk olma özelliğine sahip olan 1915 Çanakkale Köprüsü, hızla yükselmeye devam ediyor.1915 Çanakkale Köprüsü’ne yaklaşık 3 ay önce batırılan, Avrupa ve Asya yakası kule kesonları üzerine deniz içerisinde yükselecek 318 metrelik ayakları oluşturacak ilk bloklar yerleştirildi.

Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu, Sütlüce ve Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2017’de atıldı. Köprünün, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılını simgelemesi nedeniyle orta açıklığının 2023 metre olması planlanırken bu açıklık, dünyanın en uzun kuleler arası açıklığa sahip asma köprüsü olması özelliği getiriyor.

1915 Çanakkale köprüsünün projesinin tüm çelik yapılarının imalatı Çimtaş tarafından yapılmış ve her biri 800 ton ağırlığında olan 4 kule bloğu Gelibolu Sütlüce’deki köprü şantiyesine getirilmişti.Şantiye alanında işlemleri tamamlanan iki kule bloğu Avrupa yakasındaki kule kesonları üzerine, diğer iki kule bloğu Asya yakasında bulunan kule kesonları üzerine geçtiğimiz günlerde monte edildi.

İmalatı tamamlanan yeni 4 kule bloğu daha Sütlüce’deki şantiye alanına ulaşmış olup işlemlerinin ardından önümüzdeki günlerde kule kesonları üzerinde konulacak ve ayaklar biraz daha yükselmiş olacak.Tüm blokların konulmasının ardından Türk bayrağının renklerini alacak olan 318 metrelik köprü kuleleri tamamlanacak.

Tasarımın Özellikleri

  • Cumhuriyet’in 100’üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü ünvanına sahip olacak.
  • 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaza boyanacak.
  • Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde olacak.
  • Köprünün 770’er metre yan açıklıklar ile toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olması planlanırken, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu ise 4608 metre olacak.
  • 2 x 3 trafik şeritli olacak köprünün, yaklaşık 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olması öngörülüyor.
  • Köprü tabliyesinin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları olacak.
  • Her iki kule temeli yaklaşık 40 metre derinlikte deniz tabanında konumlandırılacak ve çelik kule yüksekliği yaklaşık 318 metre olacak.
  • Proje kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.

1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022’de tamamlanarak hizmete açılacak.

1915 Çanakkale Köprüsü çalışmalarında son durum” başlıklı haber www.milliyet.com.tr sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.