Kolonları patlayan binanın havadan görseli

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy semtinde, 39 dairenin olduğu 9 katlı binada iki kolonun patlaması sonrası, bina sakini 120 kişi tahliye edildi.

İstanbul Sarıyer’de binanın kolonları bomba gibi patladı! 9 katlı bina tahliye edildi.

Olay, Sarıyer Bahçeköy Doğanbey Caddesi’nde bulunan 39 dairenin bulunduğu 9 katlı Çavuş apartmanında Cuma günü saat 23.30 sıralarında meydana geldi. Oturdukları binada patlama sesi duyan vatandaşlar, polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen ekiplerin yaptıkları incelemede binada ki 2 kolon patladığı belirlendi. “Risk hasarlı bina” kaydı geçilen binadaki 120 kişi, tahliye edildi. Tahliye işlemlerinin ardından bina belediye ekipleri tarafından mühürlendi. Tahliye edilen bina sakinleri, çevredeki sosyal tesislere yerleştirildi. Sarıyer Belediyesi ayrıca binaya yakın bir yerde çadır kurdu.

Kolon patladı büyük bir gürültü oluştu

Bina sakini Olgun Keskin, “Büyük bir gürültü oldu, küt diye bir ses geldi. Eşimle birlikte çocukları kontrol ettik. Çocukların yataklarından düşmüş olabileceklerini düşünerek evi kontrol ettim. Şiddetli bir sesti bina oturdu sanki. Komşularımızın sesini duyduk. Alt komşumun ‘binayı boşaltıyoruz’ demesi ile çocukları uyandırıp binayı terk ettik. Binanın alt katında depo var, oradan geliyor diye depoyu ve oradaki kolonları kontrol ettik. Muhtar gerekli yerlere bilgi verdi. Zabıta ve itfaiye birimleri geldi. İtfaiye depo kapısını kırarak kontrol yaptı. İki tane kolonun patlamış olduğunu gördük” dedi.

Kolonları patlayan binanın havadan görseli

Bu haber https://www.haberler.com/ adresinde yayımlanmıştır.

Kolon patlaması, editörün yorumu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve yetkili kurumlar tarafından incelenen binanın raporları daha kamuoyuna açıklanmadı.

İnşaat mühendisleri olarak bir kolon neden patlar?  sorusunun çeşitli nedenleri sıralayabiliriz.Eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlar kısmında belirtiniz.

Kolonlarda, betonda kırılma, kopma ve dökülme ile birlikte etriyelerin koptuğunu öngörmekteyim. Kolon etriye sıkılaştırma bölgelerinde etriye aralıklarının fazla olduğu veya etriye adeti konusunda projesine uygun olmadığı gerçeğide olabilir. Binanın alt katında ki depoda 2 adet kolon patlamıştır. Su alan bir bölge olabilir ve donatıları korozyona uğratıp kolonların patlamasına sebebiyet vermiş olabilir.  2 kolonun patlayarak binanın taşıma gücü sınırını aşması ve herhangi bir göçme olmaması temennimizdir.

İlginizi çekeblir;

https://www.insaport.com/haberler/istanbul-depremi/

https://www.insaport.com/haberler/proje-yonetiminin-tarihcesi/

Hazırlayan: İnşaat Müh. (Stu) Ebubekir YILMAZER

e-posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Blog: https://ebubekiryilmazer.wordpress.com/

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.