Dünya nüfusundaki artış, yaşam standartlarının değişmesine sebep olurken, beraberinde sanayi ve ekonominin gelişmesi de tüketimdeki çılgın artışa neden olmaktadır. Bu durum doğal kaynaklarımızın azalmasına neden olup, doğal kaynaklarımızın ise daha verimli kullanma ihtiyacını paralel olarak doğurmuştur. Her geçen gün dünyamızda artan bu değişim;  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kıymetli eşi Emine Erdoğan Hanım önderliğinde başlatılan Sıfır Atık Projesi ile israfın önlenmesini, atık oluşumunun engellenmesini ve azaltılmasını ve oluşan atığın kaynağında ayrı toplanarak geri kazanımını hedefleyen bu kapsamlı proje ile tam bu noktada can bulmuştur.

Sıfır Atık Projesi Tanıtım Toplantısı, 26 Eylül 2017 yılında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde ‘’ Sıfır Atık’’ projesi ile gelecek nesillere yaşanabilir, temiz ve gelişmiş bir dünya bırakmayı hedefleyen felsefe hayata geçirilmiş ve tüm Türkiye’ de uygulanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Projenin aşamalı olarak tüm ülke geneline 2023 yılına kadar hayata geçirilmesini hedefleyen yol haritası planlanmıştır. Bu yol haritası, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ nın yayınlamış olduğu, ‘’ Sıfır Atık Sistemi Nasıl Kurulur? ’’ başlıklı kaynaktan ulaşarak, sıfır atık yönetim modeli adımları hakkında bilgi elde edebilir.

Sıfır Atık Projesinde 1 yıl geride bırakıldı…

Sıfır Atık Projesi ile atıkları sorun olarak görmekten çıkartılarak, yeni ürünlere dönüştürülebilecek kaynak ve ham madde olarak görmeye başlatıldı. Bu yüzden ‘’ Sıfır Atık Projesi’’ bir verimlilik ve tasarruf projesidir.

2018 yılının Mart ayı verilerine göre, bu kapsamda Bakanlığın başlatmış olduğu ve tüm Türkiye geneline yayılmasını hedefleyen projenin 9 aylık bilançosu yüzleri güldürdü. Bakanlığın ana hizmet binasında yaklaşık 115 ton değerlendirilebilir atık ayrıştırılarak toplanmasıyla ekonomiye kazandırılmış olup, sadece kağıtların yeniden dönüştürülmesiyle 1440 ağacın kesilmesi önlendi.

Hayata geçirilen yaklaşık 1 yıllık dönemini dolduran projenin sonuçlarında ise; 38.000 ton bitkisel ve 80.000 ton madeni atık yağ, 2,2 milyon ton ambalaj atığı, 184.000 ton ömrünü tamamlamış lastik ve 58.000 ton atık elektrikli ve elektronik eşya kaynağında ayrı toplanıp, geri kazandırılmıştır.

Bu şekilde atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşümünün sağlanmasıyla hem ham madde hem de enerji israfının önüne geçilmiş olup, 2023’ e kadar bütün Türkiye’ de Sıfır Atık Projesinin hayata geçirilmesi hedeflenmesi ile umutları ve beklentileri arttırmış ve aynı zamanda gelecek vadeden proje olarak görülmeye başlanmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.