4 bin 775 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu yapılacak

0
455
bisiklet yolu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şehir içlerinde ulaşıma entegre olan, şehirler arasında da özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek 4 bin 775 kilometre bisiklet yolu yapacaklarını bildirdi.

bisiklet yolu

Bugüne kadar yerel yönetimler tarafından yapılan bin 150 kilometrelik bisiklet yoluna destek olduklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 ilde bisiklet yollarının artırılması için 2018’de başlattıkları çalışmaların devam ettiğini ve 4 bin 775 kilometre uzunluğundaki bisiklet yolu için belediyelerden gelen taleplerle ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Aydın, Çankırı, Erzurum, Afyonkarahisar, Sakarya, Trabzon, Amasya, Ankara, Antalya, Gaziantep, İstanbul, Kahramanmaraş, Malatya, Rize, Tunceli’de başlanan toplam 102 kilometrelik bisiklet yolunun yapımının tamamlandığını ve Batman, Bitlis, Çanakkale, Tokat, Yozgat, Zongulda, İstanbul, Konya, Kırşehir, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon illerindeki toplam 114 kilometrelik bisiklet yolunun yapımına ise devam edildiğini söyledi

Bisiklet yolları Anadolu ve kıyı koridoru olmak üzere 2 etap halinde olacak

Avrupa Bisiklet Ağı (Eurovelo) ile entegre olacak 3 bin 165 kilometrelik güzergah için “Şehirlerarası Ulaşım ve Turizm Amaçlı Bisiklet Yolları Master Planı” hazırladıklarını belirten Kurum, Anadolu ve kıyı koridoru olmak üzere 2 etap halinde planlanan bisiklet yollarının 1650 kilometrelik kısmını bu yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını vurguladı.

Bisiklet yollarımız şehirler arasında özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek

Bakan Kurum, “Bisiklet yollarımız şehirler arasında özellikle bisiklet turizmine ve ulusal, uluslararası spor organizasyonlarına hizmet verecek, şehir içlerinde ulaşıma entegre olacak. Toplamda 102 kilometre bisiklet yolu tamamlandı. Korunan alanlara yapacağımız 1496 kilometre, 17 ildeki 114 kilometre ve Avrupa Bisiklet Ağı ile entegre olacak 3 bin 165 kilometre bisiklet yolu ile vatandaşlarımız için 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde toplamda 4 bin 775 kilometre bisiklet ağı kurmuş olacağız. Yaya ulaşımına katkı sağlamak için de 2023 yılına kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu yapacağız.” bilgisini verdi.

Bisiklet yolu özel çevre koruma bölgesi ve doğal sit alanlarında da yapılıyor

Özel çevre koruma bölgesi ve doğal sit alanlarındaki bisiklet yollarının yapımına da devam edildiğini söyleyen Kurum:
“İzmir ile Antalya arasında bulunan korunan alanlarda yapacağımız bisiklet yolları Datça-Knidos, Köyceğiz-Dalyan, Fethiye-Ölüdeniz, Patara-Kaş-Kekova ve Bodrum-Yatağan-Milas’ta yoğunlaşacak. Konya, Aksaray ve Ankara sınırları içerisinde yapacağımız bisiklet yolları ise Gölbaşı ilçesi ile Tuz gölü etrafında yer alacak. İç Anadolu, Ege ve Akdeniz sınırları içerisindeki korunan alanlara 1496 kilometreye sahip bisiklet yolları yapılacak. Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alan bisiklet yollarının uygulama projeleri tamamlandı, Gölbaşı ve Tuz Gölü’ndeki bisiklet yollarının uygulama projelerinin çalışmaları ise sürüyor. Korunan alanlara yapılacak olan bisiklet yolları 318 milyon 750 bin liraya mal olacak.” diye ekledi.

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 4 bin 775 kilometre bisiklet yolu yapacağız” başlıklı haber 3 Haziran 2020 tarihinde aa.com internet sitesinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.