Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ekonomiye kazandırılması amacıyla kamu konutlarını başlatmış olduğu çalışma kapsamında satışa çıkarılan ve koronavirüs nedeniyle ara verilen lojman satışına yeniden başlandı. Toplamda 50 bin konutun satılacağı çalışma kapsamında 10 ilde bu zamana kadar bin 600’den fazla lojmanın satışı gerçekleşirken, temmuz ayında yeni başlayacak ihaleler için ilk ilan ise Ankara için çıkıldı. İl genelinde 405 adet kamu konutu için 70 bin TL’den başlayıp 400 bin TL’ye kadar çıkan çeşitli büyüklüklerde daireler bulunuyor.

Faizlerdeki düşüşle birlikte kredi başvurularında yoğunluk yaşanırken sektör temsilcileri ise haziran için şimdiden 130 bin adetlik rekor konut satışının gerçekleşebileceğinin sinyallerini verdi.

250 BİN LOJMAN VAR

Ülke genelinde kamuya ait 250 bine yakın kamu lojmanı bulunurken bu konutlardan savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetleri için kullanılan yaklaşık 140 bin lojman ile kampüs alanında yer alan ve hizmet binalarıyla bütünleşik bulunan yaklaşık 59 bin lojman satışa sunulmayacak.Bu konutlar dışında kalan 50 bin lojmanın satışı öngörülüyor.

SATIŞLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan kamu bankalarının kredi paketleri sonrası ortaya çıkan fiyat avantajını fırsata çevirmek isteyenler konut fiyatlarında bir gecede 150 bin TL’ye varan artışlar gerçekleştirdi.

Konut hayali kuran vatandaş düşen faizlerle ortaya çıkan fiyat avantajını fırsatçılara kaptırmamak için uygun fiyatlı ev için arayışa başlarken yılbaşında satışa çıkarılan ancak koronavirüs nedeniyle ara verilen kamu lojmanlarının satışına da yeniden başlandı.

Normalleşme planı ve kontrollü sosyal hayata geçiş kapsamında gerekli tedbirler alınarak 15 Haziran itibariyle ihaleler yeniden düzenleniyor.

 

 

Kaynak: Lojman satışları yeniden başladı… 70 bin TL’ye lojman var’ başlıklı haber 19 haziran 2020 tarihinde memurlar.net sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.