8 Ayda Yüzde 44 Yoksullaştık!

Kadroya geçen taşeron işçiler de yüksek enflasyon karşısında çare bulamaz hale geldi. Enflasyon zirve yapmasına rağmen, taşeron işçiler 2020 yılına kadar sadece %8 zam alabilecek.

0
347
yazı üstü

Seçim bölgesi Denizli’de açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Teoman Sancar“Krizin bedeli vatandaşa ödetiliyor. Peş peşe gelen zamlar vatandaşı bakkala, markete gidemez hale getirdi. Krizi kim çıkardıysa bedelini o ödesin. Vatandaşın sıkacak kemeri dahi kalmadı” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON NE KADAR ARTARSA ARTSIN ONLARIN MAAŞLARI SABİT!

”Memur ve emeklilere uygulanan enflasyon farkının, kadroya geçen taşeron işçiler için de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Sancar,sözlerini şöyle sürdürdü:

Türk Lirası, yıl başından bu yana değerinin yarısını kaybetti. Emekçilerin cebindeki para eriyerek, dövizi olanın, rantiyecinin, spekülatörün cebine aktı! ‘Belini kıracağız’ dedikleri enflasyon işçinin, memurun, emeklinin bilini kırdı!
Ağustos ayı enflasyon rakamı, Merkez Bankası’nın, değiştirip yükselttiği yıl sonu enflasyon hedefini bile şimdiden 5 puan solladı. Bugün tablo bir hayli ağır olsa da vatandaşlar, özelliklede emekçiler için daha da zor bir süreç başlıyor. Hükümetin vergileri, zamları, sonbaharda artacak gıda fiyatları, okul harcamaları, doğalgazın yakılması kara kışın zor geçeceğinin habercisi.

KHK ile kadroya geçen taşeron işçilerimiz büyük mağduriyet yaşıyorlar.
Enflasyon ne kadar artarsa artsın, işçilerin maaşlarına %8’den fazla zam gelmeyecek. Böyle bir saçma uygulama dünyanın neresinde var? Enflasyon farkı yeniden hesaplanıp maaşlara yansıtılmalı. Krizi işçiler yaratmadı. Bu vatandaşlarımız kadroya geçtiler ama sosyal haklarında çok değişen bir şey olmadı. Aldıkları ücret bir de vergi kesintisine uğruyor.”

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI BÖYLE ERİDİ!

Asgari ücret alan bir vatandaşın giderek yoksullaştığını ve maaşının dolar karşısındaki erimesine vurgu yapan Sancar, 1 Ocak 2018 ile 6 Eylül 2018’deki erimeyi bir kez daha gözler önüne serdi:

1 Ocak 2018

1 Dolar: 3,76 TL – Asgari Ücret: 1603 TL

Asgari ücretle alınan Dolar miktarı: 426 $

9 Eylül 2018

1 Dolar: 6,65 TL – Asgari Ücret: 1603 TL

Asgari ücretle alınan Dolar miktarı: 241 $

8 Ayda %44 yoksullaştık!

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.