Düzenleyen: İnş. Müh. Ahmet ŞEN


Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı
, 1934 yılından bugüne kadar, ilgili mevzuat çerçevesinde görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getirirken bir yandan da yaptığı yayınlar ile inşaat sektöründe ortak terminoloji ve teknik şartnamelerin oluşturulmasında ve anlaşmazlıkların çözümünde öncülük etmektedir.

Uluslararası İşlerde Koordinasyon Sıkıntısı mı Yaşıyorsun?

Yeni bir yaklaşım ile ilk defa 2019 yılı için hazırlanan “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları” ile yaklaşık 25 yıldır Türkçe basımı yapılmamış “İnşaat Genel Fiyat Analizleri” yayınlarının Türkçe basımı ile birlikte İngilizce’ye çevrilmesi çalışmalarını başlatmış ve tamamlamıştır. Bunun yanı sıra adı geçen bu yayınların Rusça’ya çevrilmesi çalışmasına da başlanılmıştır. Bu kapsamda,

Ülkemizde üretilen yaklaşık 18.000 adet malzeme ve imalat çeşitliliğinin uluslararası düzeyde tanıtılması ile bu ürünlerin tamamının Türkiye’den temin edilebileceği hususu ilgililerin bilgisine sunulmuş olacaktır.

Böylelikle, gerek inşaat alanındaki tüm paydaşların temel başvuru kaynağı olan Bakanlık hizmetlerini Uluslararası düzeye açarak büyük bir boşluk doldurulmuş olacak, gerekse yurt dışından inşaat sektörü için gelen teknik heyetlerle, işbirliği ve koordinasyon imkanları artacaktır.

Bir sonraki aşamada ise; teknolojik imkanlar dahilinde; yayımlanacak olan söz konusu Türkçe, İngilizce ve Rusça yayınlarında inşaat sektöründeki malzeme, ürün ve imalatların yurt dışından da talep edilebilmesi ve yurt dışına tanıtımının yapılabilmesi amacıyla, ilgili yerli üreticilerin tanıtım ve iletişim bilgilerine dünyanın herhangi bir yerinden ulaşılabilmesi amacıyla karekod sistemi veya buna benzer bir sisteme geçilmesi planlanmaktadır.

2019 yılı için hazırlanmakta olan “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları” ile “İnşaat Genel Fiyat Analizleri” kitapları, yeni poz numaralarını da içerecek şekilde;

1- Türkçe “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları Kitabı”,

2- İngilizce “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları Kitabı”,

3- Rusça “İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları Kitabı”,

4- Türkçe “İnşaat Genel Fiyat Analizi Kitabı”,

5- İngilizce  “İnşaat Genel Fiyat Analizi Kitabı”

6- Rusça  “İnşaat Genel Fiyat Analizi Kitabı”

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.