Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB)’ına bağlı olan Yüksek Fen Kurulu tarafından her yıl yayınlanan birim fiyatlar diğer resmi idare birim fiyatlarının temelini oluşturmakta. Bu nedenle diğer resmi idarelere ait birim fiyatlar ÇŞB fiyatları yayınladıktan sonra yayınlamakta.

Kamu ihalelerinde kullanılan ve ana kitap olarak kabul edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birim fiyat poz numaralandırma sistemi 40 yıldan fazladır kullanılmaktaydı. AMP Bülteninde yer alan duyuruya göre, bu yıl Yüksek Fen Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda poz numaralandırma sisteminde çok önemli bir değişiklik yapıldı. Resmi idareler tarafından yayınlanan tüm birim fiyatlar için ortak bir numaralandırma sistemi oluşturulması amacıyla oluşturulan yeni sistemin mantığı nasıl işleyecek?

Grup Kodları Oluşturuldu

Yapılan değişiklikle poz numaralarına Grup Kodu eklendi ve poz numaraları 11 haneli olarak yeniden düzenlendi. Bu durumda 2019 yılından itibaren Ana Grup kodları;

(10.—.—- ) ⇒ İnşaat Rayiçleri
(15.—.—- ) ⇒ İnşaat Birim Fiyatları
(20.—.—- ) ⇒ Mekanik Tesisat Rayiçleri (İleri ki yıllarda planlanmaktadır.)
(25.—.—- ) ⇒ Mekanik Tesisat Birim Fiyatları
(30.—.—- ) ⇒ Elektrik Tesisat Rayiçleri (İleri ki yıllarda planlanmaktadır.)
(35.—.—- ) ⇒ Elektrik Tesisat Birim Fiyatları

Farklı iş kalemlerine ait bazı poz numaraları şu şekilde oldu :

Kodlama sisteminin mantığı nedir?

Bu düzenlemeye göre;

 – Poz numarasının ilk iki hanesi “grup kodunu” temsil etmekte. Artık her bir idare bir kod ile temsil edilecek.

 – Grup kodundan sonraki kısım ise poz numarasını ifade etmekte ve ilk 3 hane imalatın “poz grubunu” temsil edereken, geriye kalan 4 hane ise pozun kendisini temsil etmektedir.

Örn: İşçilikle ilgili pozların kodu “100”, 0 – 4 metre arası iskelenin kodu “1002”

“Eski Poz Numaralarını Ezbere Biliyordum, Şimdi Ne Yapacağım?”

Maliyet dosyalarının hazırlanmasını sağlayan AMP, OSKA vb. yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımlar eski ve yeni pozları bir arada sunmaya devam edecektir. Excel kullanan kişiler ise alışana kadar eski ve yeni poz sütunlarını kullanması yararlı olacaktır.

Yapılan bu değişiklik ile birlikte ülkemizde yayınlanan tüm kurum pozları için ortak bir numaralandırma sisteminin oluşturulması gerekli olan bir konuydu. Dileriz eksikliği hissedilen ve ihale maliyetlerine “Özel Poz” adı altında giren imalatlar için de çalışmalar yapılır.

 

Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum

  1. Umarım güzel bir çalışma olmuştur. Zira Çevre ve Şehircilik Bakanlığının poz numaralama mantığı çok kötüydü. Bununla beraber her imalat kaleminin analizlerinde nakliye gerektiren malzeme ve miktarlarını da verseler çok iyi olur. Bir çok kamu kurumunda ne yazık ki nakliyeler görmezden geliniyordu. Ayrıca taşımalar için yeni bir düzenlemeye de ihtiyaç var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.