İmar barışının kapsamı genişletildi. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 7159 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Emlak Kulisi’nde yer alan habere göre; yeni yasa ile Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan bazı mahalleler resmen imar barışına dahil edildi. Böylece bir önceki yasa değişikliğinde imar barışına dahil edilmeyen Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki yapı sahipleri imar barışından faydalanabilecek.

İmar Barışı Süresi Uzayacak MI?

Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihi olarak duyurulan imar barışı başvuruları gelen yoğun talep üzerine 31 Aralık 2018 tarihine uzatılmıştı. Bu sürenin de sonuna gelindi. Sektör temsilcileri ve vatandaşlar başvuru süresinin yeniden uzatılmasını talep ediyor.

Boğaziçi öngörünümün de başvuruların sona ermesine 3 gün kala kapsama alınması, bu bölgede oturanları da harekete geçirdi. Ancak 3 günlük sürenin başvuru için az olduğunu belirten vatandaşlar da sürenin uzatılmasını istiyor.

Başvurular E-Devlet Üzerinden

İmar barışı başvuruları e-devlet üzerinden başvuru formunun doldurulması ile yapılıyor. Başvurunun onaylanmasının ardından ödemenin de 31 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleşmesi gerekiyor. Ödeme de yapıldıktan sonra yapı kayıt belgesi alınabiliyor.

Kanunda Şu Hükme Yer Verildi:

“Madde 2- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesinin dördüncü fıkrasına “Bu Kanun” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 2960 sayılı Kanun” ibaresi eklenmiş ve maddeye bağlı 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir.”

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.