0
690

Acele edelim, bavullar hazırlansın..

 

İklim Değişikliği Nedir ?

Öncelikle iklim değişikliğinden bahsedelim. Bir tür atmosferik ya da astronomik değişiklere sebep olan klimatoloji dalına göre incelenen bir türdür. İklim değişikliği sadece sıcaklık artışına sebep olmadığı gibi kuraklık, sel, şiddetli kasırgalar gibi hava olaylarında artış olup, deniz ve okyanus suyu seviyelerinin de yükselmesine neden olarak ekolojik dengenin bozulmasına etki eder.

Böyle bir değişim sürecinin dünya mirasımıza zarar verme ihtimalini gözler önüne seriyor…

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ve Duyarlı Bilim İnsanları Birliği (UCS) tarafından yayınlanan “Değişen iklimde dünya mirasları ve turizm” raporunun sonuçlarına göre iklim değişikliği dünya mirasları için hızla bir risk haline gelmeye başlıyor.

UNESCO’nun Dünya Mirası Merkezi yöneticisi Mechtild Rössler bu konuyu şu sözleriyle ele aldı:

“Tüm dünya anlamalıdır ki dünya mirasları için bir tehdit haline gelen iklim değişikliğini daha iyi anlamak, izlemek ve ele almak zorundayız. Raporun bulgularının da altını çizdiği gibi, küresel ısınmayı  Paris Sözleşmesi’nin limit hedefi olan 2 santigrat derecede tutmak, dünya miraslarını şimdiki ve gelecek nesillere korumak için hayati önem taşımaktadır.” dedi.

Yapılan araştırmalara dayanılarak 2100 yılına kadar, Akdeniz bölgesi genelinde sel riskinin %50 oranında ve erozyon riskinin de %13 oranında artacağı ve bu artış oranının dünya mirası alanlarında daha yüksek olacağı öngörülüyor. Kısa süre içerisinde yapılan araştırmalar sonucu önlemler alınarak, çalışmalar başlatılmadığı takdirde, bu tarihsel ikonlar üzerinde etkinin büyük ölçüde olacağı belirtilmiştir.

Artan sıcaklıklar, yoğunlaşan hava olayları, orman yangınları, buzulların erimesi, denizlerin yükselmesi gibi sebepler 29 ülkeden 31 farklı dünya kültür mirasını savunmasız hale getirecek yeni rapor listesi yayınlandı. Rapor; Güney Afrika’ nın Cape Çiçekli Krallığı ve diğer dünya miraslarını; Stonehenge, Venedik ve Galapagos Adaları gibi turistik ikonlar; Japonya’ daki Shiretoko Ulusal Parkı ve Kartecana ve Kolombiya gibi liman kentindeki turizm bölgelerinde iklim etkilerini belgelemektedir.

İklim ve Enerji Programı (UCS) Direktör Yardımcısı ve raporun başyazarı Adam Markham’ ın yaptığı açıklamasında “İklim değişikliği her yerde dünya miraslarını etkiliyor. Bazı Paskalya Adası heykelleri kıyı erozyonu nedeniyle denizde kaybolma riski altındadır. Batı Pasifik’te Yeni Kaledonya adaları da dahil olmak üzere, dünyanın en önemli mercan resiflerinin çoğu bu yıl iklim değişikliğine bağlı olarak şimdiye kadar hiç görülmemiş renk açılmaları yaşadılar. Hatta iklim değişikliği sonunda bazı dünya miraslarının statülerini kaybetmesine neden olabilir.” dedi.

Dünya Mirası Komitesi, dünya miraslarının “Üstün Evrensel Değerlere” sahip olmak zorunluluğu, gelecekte bu statüye sahip olabilecek alanların da iklim değişikliği sebebi ile özelliklerini kaybedebileceklerinden endişelenmektedir.

 

İklim değişikliği dünya mirasımıza daha fazla zarar vermeden, dünyamıza ait doğal tarihi güzellikleri görmek istiyorsak eğer, gezilecek seyahat listemizin kabarık olduğunu gösterir.

Dünya Evimiz.. Ona Sahip Çıkalım..

 

 

Çevre Mühendisi Tülay ALKURT

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.