Türkiye’nin eğimli arazileri ve bahar aylarında aldığı yağış nedeniyle heyelan çok görülmektedir. Türkiye’de özellikle eğimin fazla olduğu Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu’da heyelan riski fazladır.

Bu yıl beklenende çok fazla yağmur yağması sebebiyle zeminler suya çok doygun hale geldi. Haliyle zemin suya doygun hale geldiğinde ağırlaşıyor ve alt kısımlara baskı kuruyor. Bu baskı nedeniyle arazinin yüksek kesimlerinde çatlamalar başlıyor ve zemin alt kesimlere doğru akıyor. Bu olaya heyelan ya da toprak kayması diyoruz.

İzimir’in Bornova ilçesine bağlı olan Eğridere Mahallesi’nde de tam buna benzer bir olay gelişti. Habertürk sitesinde yer alan habere göre, ocak ayında görülen yoğun yağışlardan sonra zeminde çatlamalar oluşmaya başlamış. İlk çatlamaların 11 Şubatta görüldüğünü söyleyen mahalle sakinleri, son 3 gün içinde çatlakların arttığını ve evlerinin hasar gördüğünü belirttiler.

“Afet Bölgesi İlan Edilebilir”

Mahalle Muhtarı Hüseyin Şeker, bu durumu hemen kaymakamlığa bildirdi. Kaymakamlık AFAD yetkililerini bilgilendirdi ve AFAD ekipleri bölgeye gelerek incelemelere başladı. Riskli bölge içinde yer alan 10 aile evlerinden tahliye edildi. Bu hatta yer alan bölgenin afet bölgesi ilan edilebileceği belirtilmiş.

Ev sakinleri zor durumda, destek bekliyorlar…

Heyelan nedeniyle evi hasar gören mahalle sakinlerinden Murat Boğaziçi, “Köyümüzün hali ortada. Biz burada çok mağduruz. Devletimiz büyüktür. Yardımlarını bekliyoruz.” dedi. Boğaziçi sözlerine, “Yaklaşık iki haftadan beri ufak ufak çatlamalar vardı ama son üç gün içerisinde çok büyüdü. Evlerimiz ve ahırlarımız yıkıldı. Yollarımız kapandı. Elektrik ve sularımız kesildi. Herkes tedirgin. Sağ olsun kaymakam bey geldi. Kiralarımızın karşılanacağını söyledi” dedi.

Heyelanın oluşma sebebi müteahhit mi?

Heyelan bölgesi dışında ikamet eten bölge sakinlerinden Nazip Boğaziçi ise, “Burada müteahhit yer aldıktan sonra oraları kazdılar; daha sonra yer kaymaya başladı. Daha önce burada böyle bir şey olmuyordu. Kazdıklar yerler oynamaya başladı. Millet nereye gideceğini şaşırdı. Sürekli kayıyor yerler. Devletten destek bekliyoruz” diye konuştu.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.