Ultraviyole(morötesi) ışınları, gözümüzle göremediğimiz farklı dalga boylarındaki ışınlardır. İnsanda dokuların bozulmasına, göz korneasının yanmasına sebep olabilecek kadar tehlikelidirler. Ozon tabakası tarafından tutulup yeryüzüne ulaşmaları engellenir. Fakat yeryüzüne ulaşan ışınlar binalar, asfalt, su vs. tarafından yansıtılır veya absorbe edilir. UV ışınlarının yararlı olduğu da bir gerçek. Atmosferdeki kirliliği enerjisi yüksek dalgalarıyla temizlemektedirler.

Su izolasyonu ise , binalarda su ve nemin nereden ve ne şekilde gelirse gelsin tamamen önlemek amacıyla yapılan uygulamalardır. Yalıtım yapıldığında su hangi şiddette gelirse gelsin yapılara zarar verememektedir.

Bu bilgilendirmeden sonra size suyun ve UV ışınlarının yapının ömrüne olan zararını azaltacak bir yapı malzemesinden bahsedeceğim.

” İZOLATEX UV: UV Dayanımlı Su İzolasyon Harcı ”

Kalekim’ in geliştidiği İZOLATEX UV, teras, balkon ve çatılarda üzerinin kaplanmasını gerektirmeyen su yalıtım çözümleri sunmaktadır.

Kalekim’ in bildirdiğine göre, ürün UV dayanımlı, esnek, tuzlara ve karbondioksite karşı etkin bir engel oluşturan, iç ve dış mekanlarda uygulanabilen, emülsiyon polimer esaslı sıvı bileşen, su geçirimsizliği ve işlenebilirliği arttırıcı kimyasal katkılar içeren çimento esaslı toz bileşenden oluşmaktadır.

Kullanım alanlarının skalası da oldukça geniş.

– Deniz suyu ve buz çözücü tuzlara karşı korunması gereken beton yüzeyler üzerine,

– Banyo, duş, wc gibi ıslak hacimli mekanlarda,

– Temel ve perde duvarlara,

– Beton, sıva, şap gibi yüzeyler üzerine,

– Havuz, su deposu gibi daima ıslak bölgelerde,

– Harekete (yaya-yük trafiği, esneme) maruz yüzeylerine fırça, mala, rulo veya sprey ile pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

Ürün uygulanmaya başlamadan önce yüzeyin, yapışmayı önleyecek kalıntılardan arındırılmış ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yapılacak yüzeyde bozukluklar varsa tamir edilmelidir. Uygulama yapılacak yüzey güneş, yağmur ve tozdan 1 gün süreyle korunmalı ve direkt güneş ışığı altında uygulama yapılmamalıdır. Uygulamaya geçmeden önce yüzey suya doyacak kadar ıslatılmalıdır. Gölgelenme olmamasına dikkat edilmelidir.

İZOLATEX UV‘ nin uygulanacağı alanlarda köşelere uygulanan ‘ pah bandı’ ile daha iyi ve güvenilir sonuçlar alınmaktadır. Kalekim‘ in ekstra elastik yapıta sahip su yalıtım bandı olan ‘pah bandı’ ,duvar ve zemin birleşim yerleri ile yapısal derzlerin yalıtımında kullanılıyor.

UV, su basıncı ve seyreltik asidik ile alkali çözeltilere yüksek dayanıklılık gösteriyor. Polyester file taşıyıcılı, keçe taşıyıcılı ve polyester keçe olmak üzere 3 farklı tipten oluşan ürün, gri ve beyaz seçenekleriyle kullanıma sunulmuştur.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan Etkinlik4 YORUMLAR

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.