kuveyt havalimanı

Limak tarafından yaklaşık 4.5 milyar dolar teklifle alınan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının temeli atıldı. 1,312 milyar Kuveyt Dinarı (yaklaşık 4.5 milyar dolar) teklif ile alınan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı işi, Türk müteahhitlik sektörünün, yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanan projede ana yüklenici olan Limak İnşaat, havalimanının bitmesinin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti verecek. Operasyona geçiş süreci de Limak tarafından yürütülecek.

Proje 6 yıl yerine 4 yılda bitirilecek

Kuveyt’in yeni giriş kapısı olacak, dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster & Partners tarafından dizayn edilen ve bizim de inşaatını üstlendiğimiz bu önemli proje, dünyada eşi benzeri olmayan ikonik bir yapı özelliği taşıyor.” Limak olarak her projeyi zamanından önce, üstün kalitede bitirmek gibi bir prensipleri bulunduğunu belirten Özdemir, “Burada da sözleşmede bize tanınan 6 yıl yerine 4 yıl gibi daha kısa bir sürede, yani zamanından çok daha önce ve layıkıyla bu projeyi tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’den mal ve hizmet tedarik edilecek!

Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası, Leed Gold sertifikası alarak kendi alanında bu sertifikaya sahip en büyük yapı olmayı hedefliyor. Toplam 708 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 16 MW’lık kurulu güce sahip olacak. Kuveyt Havalimanı yeni terminal binası inşaatı ile ilgili kontrat geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Limak İnşaat tarafından imzalanmıştı. İnşaat süresince ortalama 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan projede çalışan sayısının 12 bine kadar çıkması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki öngörülüyor.

PROJENİN KÜNYESİ:

– İşin Sahibi: Kuveyt Bayındılık Bakanlığı
– İnşaatı yapan: Limak İnşaat,
– Tasarım: Fosters & Partners, Gulf Consult ile birlikte
– Maliyet: 1.312 milyar Kuveyt Dinarı (4.5 milyar dolar)
– Süre: 6 yıl
– Kapasite: 25 milyon yolcu
– Alan: 708 bin metrekare.
– Uçak: 51 kapı; aynı anda 21 adet A380’e aynı anda hizmet kabiliyeti.
– Sertifikasyon: Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) A kalitesine göre dizayn edildib

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.