Çatıdan düşen buz sarkıtının verdiği zarardan kim sorumlu?

Hava sıcaklığının fazlaca düşmesi ve yağışların artmasıyla çatılarda buz sarkıtları oluşmaya başladı. Bu sarkıtlar eridikçe düşmekte ve ciddi tehlike teşkil etmektedir. Peki düşen buz sarkıtlarının oluşturduğu hasardan sorumlu kim?

0
1010

Hava sıcaklığının fazlaca düşmesi ve yağışların artmasıyla çatılarda buz sarkıtları oluşmaya başladı. Bu sarkıtlar eridikçe düşmekte ve ciddi tehlike teşkil etmektedir. Peki düşen buz sarkıtlarının oluşturduğu hasardan sorumlu kim?

Borçlar Kanununda bina veya yapı eserlerinin verebileceği zararlar ile bu zararların bertaraf edilme yükümlülükleri düzenlenmiştir. Bu hükümlere göre bina malikleri herhangi bir kusurları bulunmasa bile bina veya yapı eserinden doğan zararlardan sorumludur. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarının sebebiyet verdiği maddi zararlar da bu kapsamda değerlendirilir. Bina malikleri zarar görenin zararlarını tazmin etmekle yükümlüdürler.

Bina maliklerinin ve diğerlerinin sorumluluğu

Bina maliki teriminden kasıt binadaki bağımsız bölüm malikleridir. İntifa hakkı ve oturma hakkı sahipleri de bina malikleriyle birlikte doğan zararlardan sorumludurlar.

Bina maliklerinin zarar tehlikesini önlemeleri

Bina maliklerinin çatıda oluşan buz kütlelerinin ya da biriken karların düşme tehlikesi olduğunu ve üçüncü kişilere zarar verme ihtimali olduğunu düşünerek söz konusu tehlikeyi bertaraf etmeleri gerekir. Bununla beraber bu tehlikeden zarar görme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek kişiler de bu tehlikenin önlenmesini bina maliklerinden talep edebilirler.

Bina malikleri buz kütlelerini ya da kar yığınlarını temizlemeli, emniyet şeridi ve benzeri önlemleri uygulayarak oluşabilecek zararların önüne geçilmelidir. Yargıtay; yaya kaldırımında yürürken çatıdan düşen buz kütlesinden yaralanan ve hatta ölen kişinin yaya kaldırımı yerine yoldan yürümesini hayatın olağan akışına aykırı bulmuştur. Dolayısıyla yukarıda bahsedilen ve benzeri önlemlerin bina malikleri tarafından alınması gerekir.

Zararın tazmininde zamanaşımı süresi

Böyle bir kazadan zarar gören kişiler en kısa sürede oluşan zararı tespit ettirmeli ve olayın meydana gelmesinden itibaren iki yıl içinde hukuki ve cezai yollara başvurmaları gerekmektedir.

Çatıdan Düşen Buz Kütlesinin Verdiği Zarardan Sorumluluk başlıklı haber gundem.emu.edu.tr adresinde Av. Şaha Elif Ergin tarafından yayınlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. M. Hatip ÇETİN
e-posta: mehmethatipcetin25@gmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.