Sheraton Otel’de düzenlenen 11’inci Büyükelçiler Konferansı’nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevre ve şehircilik alanındaki faaliyetleri ve gelecek vizyonu hakkında açıklamalarda bulundu.

Deniz Çöpleri Eylem Planları hazırlayacağız

Sıfır Atık Mavi Projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu projeyle denizlerimizin, akarsularımızın, göllerimizin hem yüzeylerini hem de kıyılarını temizlemek üzere bir eylem planı hazırladık. 2019 sonuna kadar, kaynakta önleme, temizlik ve bilinçlendirme çalışmalarını içeren Deniz Çöpleri Eylem Planlarımızı denize kıyısı olan tüm illerimiz için hazırlayacağız ve uygulamaya geçirmiş olacağız.” dedi.

Kurum, Belgrad Büyükelçiliği gibi bazı büyükelçiliklerinin de Sıfır Atık uygulamasına geçtiğini aktarırken, “İnşallah bu toplantıdan sonra ülkelerinize döndüğünüzde, Sayın Dışişleri Bakanımızın da desteğiyle bu uygulamaya her bir büyükelçiliğimiz kısa sürede geçecektir.” diye konuştu.

İklim değişikliği konusunun en önemli konulardan biri olduğunu söyleyen Kurum, Bakanlık olarak iklim değişikliği ile ilgili kararların alındığı uluslararası süreçlere en etkin, en aktif şekilde katıldıklarını aktardı. Bu anlamda aralık ayında Şili’de düzenlenecek 25’inci Taraflar Konferansı’nın çok önemli olduğunu vurguladı.Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi olan COP26 adaylığın devam ettiğini bu konunun BM nezdinde New York Daimi Temsilciği tarafından takip edildiğini belirtti.

Konferansın en önemli gündem maddesinin Türkiye’nin kendine özgü pozisyonunun artık açıklığa kavuşması olacağını belirten Kurum, “Bu nedenle ilgili kurumlarımızla yaptığımız istişareler sonucunda Türkiye’nin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Ek-1 listesinden çıkarılma talebimizi sekreteryaya ilettik. Bu konuda siz değerli büyükelçilerimizin görev yaptığınız yerlerde, ilgili muhataplarınızla yapacağınız görüşmeler son derece mühim. Çünkü ülkemize ciddi anlamda yapılan haksızlık var.” diye konuştu.

İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanacak

Türkiye iklim değişikliği konusunda ciddi tehdit altında olduğunu söyleyen Kurum, son yıllarda bu değişikliğin olumsuz sonuçlarının yaşandığını kaydetti. Kurum, bu hususta geçen ay 15 maddelik Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı ortaya koyduklarını hatırlattı.

Kurum, ilk olarak Karadeniz’de başlattıkları iklim değişikliği eylem planlarını 7 bölge için önümüzdeki 6 ay içinde tamamlamış olacaklarını söyledi.

Sıfır Atık Projesi 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçildi

Sıfır Atık Projesiyle ilgili çöplerin kaynağından ayrıştırıldığını, ayrıştırılan atıkların geri dönüştürüldüğünü anlatan Kurum, “Sıfır Atık Projesiyle artık ülkemizde plastik, metal, cam ve kartonların toplanması ve geri dönüşümünün sağlanmasıyla artık bunları ithal etmeyeceğiz.” dedi.

Sıfır Atık Projesi’nin şu ana kadar 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulanmaya geçildiğini ve 2023 yılına kadar tüm şehirlerde bu projenin uygulanacağını aktardı.

Doğal alanları korumak için önemli projeler gerçekleştireceklerini ifade etti.

Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Salda Gölü ve çevresinin Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edildiğini ifade etti. Bunun yanında Kurum, “Burayla alakalı millet bahçesi projemizi de o alanda gerçekleştireceğiz. Gölün kıyı kenar çizgisi içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyerek, o doğal güzellikleri ön plana çıkaracak projeyi yapacağız. Kıyı kenar çizgisinin arkasında kalan alanlarda vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını gidecekleri alanların dışında hiçbir yapılaşmaya, betonlaşmaya, asfaltlaşmaya izin vermeden bu projeyi yapıp tüm dünyaya ülkemizdeki Salda’nın, Saldivlerin o doğa harikasını gelecek nesillere aktaracak çok önemli projeyi de hayata geçirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum,çevreye dair hedeflerini şöyle aktardı:

“Bugün 78 bin kilometrekare olan doğal korunan alanlarımızın yüzölçümünü 133 bin kilometrekareye çıkartıyoruz. Bu önemli bir veri. OECD’nin açıkladığı 10 Yıllık Değerlendirme Raporu’nda ülkemizin çevre performansından övgüyle bahsediliyor ve raporun ortaya koyduğu gerçek şu ki atık yönetiminden ağaçlandırmaya ve biyoçeşitliliğin korunmasına kadar pek çok konuda dünyaya örnek bir ülkeyiz. OECD’nin korunan alanların büyüklüğü noktasında da bir kriteri var ve bu yüzde 17. Biz inşallah, önümüzdeki 5 yıl içerisinde OECD verilerinin de üzerine çıkarak, ülkemiz yüzölçümünün yüzde 20’sini korunan alan haline getireceğiz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ son 17 yılda 860 bin konut ürettiğini, sosyal donatılar ile birlikte bu sayının 1 milyonun üzerinde olduğunu ifade etti.

Yatırım yapmak isteyenler için yurt dışı temsilcilikleri açılacak

Kurum, kentsel dönüşüm için önemli projeler hayata geçireceklerini belirterek, dönüşüm seferberliğinin hızlı bir şekilde yürüteceklerini vurguladı.

Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yurt dışındaki Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancıların da işlemlerini bulundukları ülkelerde yapabilmeleri amacıyla yurt dışı temsilcilikleri açma çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

En büyük yabancı gayrimenkul yatırımı yapıldı

Gayrimenkul edinmek isteyen yabancılar için Kurum, “Özellikle 2018 yılında tüm zamanların en büyük yabancı gayrimenkul yatırımı yapıldı. İlerlemeye baktığımızda 2019 sonunda, yabancılara yapılacak satışların 2018 yılını çok daha geride bırakacağını, yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurum, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bakanlığa yurt dışı teşkilatı kurma yetkisi verildiğini hatırlatarak, bu sayede küresel yatırımcıların Türk pazarını ve yatırım ortamını tanımalarına yardımcı olacak mekanizmaları daha da geliştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum gelecek vizyonunu paylaştı” başlıklı haber www.haberler.com sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.