Danıştay’tan Çok Önemli Şantiye Şefliği Kararı!

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik`in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi. 

10
5302
şantiye şefliği

Danıştay Şantiye Şefliği hakkında çok önemli bir karar aldı. Alınan kararla artık tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi olamayacak.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından; 02/03/2019 tarih ve 30702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikin bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Danıştay ilgili dairesince “Bu durumda, tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi olarak belediye ve mücavir alan sınırları içinde ve dışında kalan yerlerde yapılacak planlar ile inşa edilecek resmi ve özel bütün yapıların büyük bir bölümünde, yeterli objektif bir sınırlandırma ve bilimsel bir kriter getirilmeden şantiye şefliği gibi yapıların, mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının uygulanması görevini yerine getirmelerine olanak sağlayan düzenlemenin hukuka uygun olmadığı, bu denli geniş bir alanda şantiye şefliği görevinin tekniker ve teknik öğretmene verilemeyeceği sonucuna varılmıştır” gerekçesiyle Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik`in 7. maddesinin 9. fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan karar yazısı

Şantiye Şefliği Karar Yazısı

“Danıştay’tan Çok Önemli Şantiye Şefliği Kararı!” başlıklı haber imo.org.tr sitesinden alınarak tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikVolga Nehri’ne 75 milyon dolarlık köprü ve yol inşaatı müteahhit arıyor
Sonraki İçerikİstanbul’da konut satışlarında fiyat artışı devam ediyor
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

10 YORUMLAR

  1. Bir anlamda iyi, bir anlamda kötü bir karar oldu. Kötü tarafı; Makina ve Elektrik Mühendislerinin şantiye şefliği yapabildiği bir ülkede inşaat teknikerleride şantiye şefliği yapabilir. İyi tarafı ise tekniker arkadaşlarımız 1000 tl gibi komik rakamlara şantiye şefliği taahhütnamesine imza atarak mimar ve mühendis arkadaşlarımızın iyi kötü biraz para kazanmalarının önüne geçiyorlardı.

    Ülkede mantar gibi artan üniversite sayılarının, 3-4 katı artan mühendis sayılarının sonucunda gelmesi olası bir karar ayrıca. Sıradaki adımın “Yetkin Mühendislik” olacağını düşünüyorum.

  2. Bunu kim yaptıysa mutlu olsun bu pandemi döneminde insanları aç bıraktıkları için mutlu olsunlar aldıkları sizin 1000 tl deyip beğenmediğiniz bu paraya biz teknikerler çocuğumuza kalem defter kitap alıyoruz ama bunu kim yaptıysa hakkımı helal etmiyorum

    • Bu olaya karşı çıkmamızın nedeni, 1000 tl gibi komik rakamlara şantiye şefliği yapıp piyasanın düşmesine sebep olanlar yüzündendir. Yoksa tecrübeli teknikerler de olsun. Ama piyasayı düşürürken, ben iş alayım da başkası almasın derken bir gün bunların olacağını düşünmeniz gerekirdi.

  3. yalnız şu var ki ben yeri geliyor 10 krş u arıyorum size 10 krş komik değil size çok komik olur önceden bir iş bulma umudum vardı şimdi o da sayenizde ve odanızın sayelerinde kalmadı benim gibi binlerce tekniker ve onların ailelerini düşünmek lazım ama bu sadece sizinle değil odanız ve danıştay ın paslaşması yüzünden bu olay tamam siyasikimsenin garibanı düşündüğü yok.

  4. Bu durumda bir düzenleme yapılsın ve belirli fiyattan aşağı kimse yapmasın bunu belge bildirsin bağlı oldukları odaya bildirsin kimse başka hesap peşinden koşmasın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.