Depremde Yıkılan Binalar İçin Yeni Yerleşim Alanları Belirlendi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan duyuruda,  depremden etkilenen 10 ilimizde yerleşim yerlerinin belirlendiği belirtildi. Murat KURUM, "bütün ekiplerimiz bu alanlara ilişkin ayrıntılı jeolojik etüt raporlarını hazırlıyorlar. Konutlarımız zemin artı 3-4 katı geçmeyecek." şeklinde açıklamalarına devam etti. Açıklamalar geliyor.

0
505
deprem

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan haberde,  6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.4 şiddetindeki depremden etkilenen 10 ilimizle ilgili yeni yerleşim yerlerinin belirlendiği belirtildi.

Murat KURUM; “Bütün ekiplerimiz bu alanlara ilişkin ayrıntılı jeolojik etüt raporlarını hazırlıyorlar. Konutlarımız zemin artı 3-4 katı geçmeyecek.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

Daha önce Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan 2 milyona yakın konutun depremde hiçbir hasar almadığını vurgulayan Murat KURUM, yeni yapılacak konutlar ile ilgili de aynı hassasiyeti sağlayacaklarını belirttiler.

Ayrıca hasar tespiti tamamlanan yerlerde biran önce konutların teslimi için çalıştıklarını açıkladı. Eski yerleşim yerleri ile ilgili, zemin tespit çalışmaları sonrasında vatandaşlar mağdur edilmeden gerekli kamulaştırma veya imar çalışmalarını yapacaklarını belirtti.

İlk etapta belirlenen rezerv alanlarda inşaata başlayacağını belirten Murat KURUM, sonraki aşamalarda master planların alanında uzman kişiler tarafından belirlenerek uygulamaya koyulacağını belirtti.

Ağır hasarlı binalardan eşya taşıyacak vatandaşlar ile ilgili valilikler koordinesinde süreci yürütmesini söyledi.

Depremde yıkılan binalara ait enkazların, belirlenen enkaz döküm alanlarına dökülecek ve ayrıştırılacağını belirtti.

Yapılan hasara tespit çalışmalarında 3 milyon bağımsız bölümden 345 bin adetin yıkık veya ağır hasarlı olduğunu belirtti.

Ayrıca 1 hafta içinde 10 ilimizde tüm hasar tespit çalışmalarını tamamlayacaklarını ve mart ayında yeni konutların inşaasına başlamayı planladıklarını açıkladı.

“Depremde Yıkılan Binalar İçin Yeni Yerleşim Alanları Belirlendi!” başlıklı haber trthaber.com tarafından paylaşılmış ve tarafımca düzenlenmiştir.

Düzenleyen: İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaportcom @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikASRIN FELAKETİ
Sonraki İçerikBeton Kalitesi Kavgasında Şantiye Şefi Öldürüldü!
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve profesyonel olarak çalışmaya devam etti. İlk olarak mimari uygulama projeleri üzerine kendisini bu alanda geliştirdi. Dikey geçiş sistemi ile inşaat mühendisliği bölümünü bitirerek çalışma hayatına mühendislik alanında devam etmekte. Mesleki hayatına üst yapı alanında sürdürdükten sonra, Endüstriyel yapı ve Sanat yapıları alanına yöneldi. Türk Akım projesi, Çanakkale 1915 Köprüsü, Kale projesi gibi önemli projelerde görev aldı. Genellikle çeşitli tipte prekast imalatların üretimi, ön gerilmeli prekast kirişlerin üretimi, tesis kurulum ve mobilizasyon süreçleri üzerinde çalıştı. Son olarak Romanya'da prekast kiriş üretim üzerine Bükreş Çevreyolu projesinde çalışmaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes.erdeger@insaport.com / ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.