DİYARBAKIR’IN EĞİL İLÇESİNDE BULUNAN DİCLE BARAJI’NDA SUYU TUTAN KAPAKLARDAN BİRİ KIRILDI. YETKİLİLER, HERHANGİ BİR OLUMSUZLUĞUN YAŞANMAYACAĞINI BELİRTİRKEN, BARAJDAKİ SUYUN ÖNÜMÜZDEKİ PAZAR GÜNÜNE KADAR BOŞALACAĞI ÖĞRENİLDİ. (iHA)

BAKAN PEKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Diyarbakır’ın Eğil  ilçesindeki Dicle Barajı’nın bir kapağının kopmasına ilişkin, “Barajda bir  kapağın koptuğu doğru ama ikinci kapağın koptuğu doğru değil. Bize ulaşan  herhangi bir can ve mal kaybı yok.” açıklamasında bulundu.

Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Tarım  ve Orman Bakanlığının 2019 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda,  Dicle Barajı’nın bir kapağının kopmasına ilişkin bilgi verdi.Diyarbakır Valisi işin başında,  bir kriz masası oluşturmuş durumdalar. Konuyu takip ediyoruz. İlerleyen saatlerde  bir gelişme olursa açıklama yapacağız.”

VALİLİK: AÇILMAYA ÇALIŞILAN KAPAK KAZAEN KOPTU

“Dicle Nehri üzerinde sulama, içme suyu ve enerji amaçlı inşa edilen ve 2000 yılından beri işletmede olan Dicle Barajında son günlerde aralıksız ve mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeniyle rezervuarda su seviyesi hızla yükselmiştir. Seviye yükselmesini kontrol altına almak gayesiyle üç adet olan baraj dolusavak kapaklarından bir adetinin açılması çalışması esnasında 13.12.2018 tarihinde akşam sularında radyal kapak kazaen yerinden kopmuştur. Bunun neticesinde barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususu kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.