İngiltere, Home Office (Göçmen Bürosu) “Tier 1 Exceptional Talent Visa” (Olağanüstü Yetenek Vizesi) verilen yaratıcı meslekler listesine mimarlığı eklediğini açıkladı.
10 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek olan resmi göçmenlik yasasındaki bu değişiklikle başvurusu başarılı olan göçmenlere, İngiltere’de beş yıl dört aya kadar çalışma izni verilebilecek.
“Tier 1 Exceptional Talent” vizesinin alınabilmesi için, RIBA’nın (Royal Institute of British Architects) değerlendirmesinden geçmek gerekiyor. Mimarlık alanında uluslararası bilinirliği ölçen bu değerlendirmeyi geçmek için belirlenen üç kriterden en az ikisinin mevcut olması gerekiyor:
*Uluslararası medyada geniş yer almış olmak;
*Uluslararası bir ödül kazanmış olmak;
*Uluslararası sergilerde veya çeşitli ortamlarda izleyici karşısına çıkmış olmak.
Gelecekte alanında lider olma potansiyeli vadeden mimarlara ise gereklilikleri biraz daha azaltılmış “Exceptional Promise” vizesi verilecek. “Exceptional Talent” özellikleri taşıyan başvuru sahipleri, üç yıl sonra kalıcı olarak İngiltere’ye yerleşmeye başvurabilirken; “Exceptional Promise” özelliğindeki kişiler ise başvurularını beş yıl sonra yapabilecekler.
2019 Nisan’dan itibaren 12 ay içinde sadece 2.000 adet “Tier 1” vizesi tüm uygun meslekler için sunulacak.
TIKLAYINIZ

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.