Elazığ’da saat 10.02’de Kandilli’ye göre 5.1, AFAD’a göre ise 4.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi! Deprem; Diyarbakır, Mardin, Gaziantep ve Malatya’dan da hissedildi. Öte yandan Sivrice’de saat 10.11’de 3.8 büyüklüğünde ve saat 10.23’te 3.5 büyüklüğünde artçılar hissedildi..

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sivrice ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depreme ilişkin, “Can kaybı ve herhangi olumsuz durum yok. AFAD ve Kızılay ekipleri köylere sevk edildi. Gelişmeleri takip ediyoruz.” dedi.

Bu kapsamda koordinasyon kurulunda gelişmeleri takip ettiklerini bildiren Kaldırım, vatandaşlardan paniğe kapılmamalarını ancak tedbirli olmalarını beklediklerini kaydetti.
Öte yandan, ilçede bazı okullarda öğrenciler okulun bahçesine çıkarıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, meydana gelen deprem nedeni ile tedbir amaçlı olarak il genelindeki tüm okulların bugün tatil edildiği bildirildi.
Bunun üzerine tedbir amaçlı okul bahçelerine çıkarılan öğrenciler evlerine gönderildi.  

Prof. Dr. Şükrü Ersoy CNN Türk’ün canlı yayınında deprem bölgesi hakkında bilgi verdi. Ersoy, “Bu bölgede zaman zaman depremler oluyor. Bu büyüklükteki bir depremde ciddi bir yıkım olacağını sanmıyorum. İnsanlar korkmuş olabilir. Depremin ardından insanlar sakinleşmek için dışarı çıkabilir. Bu depremin ardından büyük deprem olabilir diyemem. Bölgede faylar canlı. Kuzey Anadolu’nun tersine çalışan bir fay var. Dinamik bir bölge burası. Takip içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

5.1 büyüklüğünde bir değrem de İran’ın Buşehr şehrinde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), sabah erken saatlerde meydana gelen depremin şiddetini 5.1 olarak açıkladı. Can ve mal kaybına ilişkin şu ana kadar bir bilgi paylaşılmadı.
İran medyası, depremin Buşehr şehrinde nükleer santral tesisinin 52 kilometre doğusunda 10 kilometre derinlikte meydana geldiğini belirtti.

Haber 2712.2019 tarihinde milliyet.com da yayınlandı. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.