Otopark yönetmeliği tekrardan uzatılacak mı?

1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen otopark yönetmeliği 31 Mart 2020’ye ertelenmesi ve kentsel dönüşümün önünü keseceği için  bazı maddelerinde değişiklik yapılması bekleniyor.

0
2979

1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen otopark yönetmeliği 31 Mart 2020’ye ertelenmesi ve kentsel dönüşümün önünü keseceği için  bazı maddelerinde değişiklik yapılması bekleniyor.

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş, inşaat sektörünün tüm paydaşlarının 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek Otopark Yönetmeliği’nin ertelenmesini beklediğini söyledi.
Otopark Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2020 itibarıyla başlamasıyla birlikte inşaat sektörünün en az 3 ay hiçbir iş yapamayacağını dile getiren Bendeş, “Otopark Yönetmeliği’nin neden değişmesi gerektiği ile ilgili gerekçeleri hazırlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Şimdi Cumhurbaşkanı bürokratları ve bu işin ilgilileri ile görüşerek son şeklini verecek. Bizim beklentimiz 31 Mart 2020’ye kadar ertelenmesi ve bazı maddelerde düzeltmeler yapılması yönünde” dedi.

Otopark Yönetmeliği Kentsel Dönüşümünde Önünü Kesecek

Otopark Yönetmeliği hakkında açıklama yapan Bendeş kentsel dönüşüm hakkında ise şöyle konuştu; 30 yıllık binaları depreme dayanıklı hale getirmek istiyorsunuz. Ama yapamayacaksınız çünkü yıkıma izin vermezler. Ada bazında yeni yapılaşmalarda ya da plan tadilatlarında bu yönetmeliği uygulamak mümkün olabilir, kimse itiraz etmez. Ama mevcut yapıların yıkılarak yeniden yapılmasında büyük sorunlar var

 

RUHSAT İÇİN BELEDİYELERDE KUYRUKLAR OLUŞTU

Bendeş, “Bugün birçok belediyede ruhsat almak için aşırı yoğunluklar yaşanıyor. Herkes yeni yönetmelik gelmeden ruhsat almak için çabalıyor. Yeni otopark yönetmeliği kentsel dönüşümün de önünü kesecek. Belediyeler bugüne kadar otopark bedellerini almasına rağmen yeteri kadar otopark alanı yaratmadı en önemli sorun bu” diye konuştu.
Bendeş, sözlerine şu şekilde devam etti: “Talatpaşa Bulvarı’nda bir inşaat yapacaksınız. Zemin kat olduğu gibi otoparka gidiyor. Kazıp aşağı inmelisiniz. Ama zemin iyi olmadığı için kazıp aşağı inmenin maliyeti çok yüksek. Zaten zemin katlar para ediyor. Dükkanı olduğu gibi otoparka feda etmeye hiçbir müteahhit yanaşmaz. 30 yıllık binaları depreme dayanıklı hale getirmek istiyorsunuz. Ama yapamayacaksınız çünkü yıkıma izin vermezler. Ada bazında yeni yapılaşmalarda ya da plan tadilatlarında bu yönetmeliği uygulamak mümkün olabilir, kimse itiraz etmez. Ama mevcut yapıların yıkılarak yeniden yapılmasında büyük sorunlar var” dedi.

Kaynak: Otopark Yönetmeliği’nin Uzatılması Bekleniyor‘ başlıklı yazı 27/12/2019 tarihinde inşaatnoktası.com sitesinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.