İnsanlık tarihindeki gelmiş geçmiş en eskimeyen tarihi yapılar yazımızda belirtildiği gibidir. Bakın Türkiye tarihi yapısı ile kaçıncı sırada yerini alıyor.

En Eskimeyen Tarihi Yapılar

Dünyada günümüze kadar gelebilmiş en eski Tarihi Yapılar arasından 5 tanesini aşağıda sizlere sunuyorum.

1.Theopetre Mağarası

Yunanistan’da Meteora yakınında bulunan kaya oluşumu Theopetra mağarasıdır. Theopetra mağarasının kireçtaşı, Üst Kretase dönemine dayanmaktadır. Kretase Dönemi, Mezozoik Zaman’ın üç alt bölümünden sonuncusudur. Günümüzden 142 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir. Kretase, Tebeşir Dönemi olarak da bilinir. Mağara kazısı 1987 yılında başlamış ve 20 yıl sürmüştür. Arkeologlar, çökeltinin mikro morfolojik analizlerle keşfettiklerini, bölgenin sıcak ve ılık havaya binlerce yıl maruz kaldığını keşfetmiştir.

Theopetra mağarasında yapılan en önemli keşiflerden biri, girişte yer alan bir yapıdır; on binlerce yıl önce mağaranın girişini kapatan bir taş duvar.

Dünyanın En Eski Duvarı Olabilir mi?

Bilim adamları duvarın son Buzul Çağı’na denk geldiğini, yani mağaranın sakinlerinin muhtemelen dışarıdan gelen aşırı soğuktan korunmak için duvarı dikte ettikleri sonucuna vardı.
Bu duvar, uzmanlar tarafından, Yunanistan’daki en eski yapay yapı olarak kabul edilir ve bazıları gezegenin yüzeyindeki en eski duvar olabileceğini düşünmektedir.

Optik Uyarılmış Lüminesans adı verilen bir yöntemle, Atinalı Kültür Bakanlığı’nın arkeologları, mağaranın girişindeki duvarın en az 23.000 yıl olduğunu bulmuştur.

2.Göbeklitepe

Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan 1963 yılında, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12.000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır.

Göbeklitepe Teknik Özellikleri

Çapları 30 metreyi bulan yaklaşık 20 yuvarlak ve oval yapının ortasında 2 adet “T” biçimli, 5 metre yüksekliğinde, kireçtaşından bağımsız sütun yer almaktadır. Yapıların iç duvarlarında da daha küçük sütunlar bulunmaktadır.
Göbeklitepe kalıntılarının çıkarılmasının ardından tapınağın yapısı incelenerek işleviyle ilgili birçok tahminde bulunulmuştur. Bunlardan biri de yapının ibadet yeri olmanın yanı sıra aynı şekilde gökyüzü cisimlerini incelemek adına yapılmış bir gözlemevi olduğu üzerine geliştirilmiştir. Göbeklitepe’nin zemini sıvı emmeyecek şekildedir ve içinde pek çok su kanalı bulunmaktadır

Göbeklitepe Nasıl İnşa Edildi?

Göbeklitepe tapınakları yazının henüz çok gelişmediği ve yaygınlaşmadığı bir dönemde inşa edildiğinden dolayı, inançlarını ve düşünce şekillerini sembolizm ile anlamaktayız. Schmidt’e göre tapınakların duvarlarında bulunan semboller ve yapının mimarisi derin ve karışık anlamlar içerse de bir kısmını sembolizmle ilişkilendirerek açıklamak mümkündür. Pek çok görüşe göre T şeklinde yerleştirilmiş olan taşlar insanları sembolize ederken ortada bulunan karşılıklı iki dikili taş ise Tanrı ve Tanrıçayı temsil etmektedir. Göbeklitepe’de oldukça sık kullanılan bir figür de tilkidir. Tapınaklarda çok kullanılmasa da Babil ve Sümer inançlarında tanrı Enlil tilki figürü ile ifade edilmektedir.Tapınaklarda ölüm ayinlerinin de yapıldığı bilinmektedir.

3.Cairn De Barnenez

Morlaix Körfezi’ne bakan Cairn de Barnenez, Avrupa’nın en büyük megalitik türbesidir. Taş mezar odası 75m uzunluğunda ve 25m genişliğindedir.
Bu mezarlarda, geleneksel dolmenlerde kullanılan yassı taşlar veya küçük yassı taşların zekice düzenlenmesiyle yapılan ‘sahte’ yuvarlatılmış kubbelerde iki tür tonoz kullanılır. Cairn, yerleşik tarım toplulukları ilk ortaya çıktığında
Neolitik dönemde (M.Ö 4500-356) inşa edilmiştir.

1850’de bir tümülüs (insan yapımı toprak höyüğü) olarak tanımlanmış, ancak 1955 yılında bir taş ocağı olarak kullanıldığı zaman yeniden keşfedilmiştir. 1955’ten 1968’e kadar kazı ve konsolidasyon çalışmaları ile orijinal görünümünü geri kazanmıştır.

 

4.Monte D’accoddi

İtalya’nın Sardinya Adası kuzeyinde bulunan bir arkeolojik yerleşme olan Monte d’Accoddi, Sassari’nin teritoryumu(bölge, yaşam alanı) içinde yer alır. Burası, en eski alanı MÖ 4000 ile 3650 yıllarında tarihlenen bir anıtsal yapı alanıdır.

Monte D’accolddi Teknik Özellikleri

(27×27)m taban ölçülerine sahip bu anıtsal yapı muhtemelen 5.5 metre yüksekliğe ulaşıyormuş. Yaklaşık 12.5 metreye 7.2 metrelik bir platformla sonlandırılan bu yapıya bir rampa yolla ulaşılabiliyor. Bu platform bir sunak, bir tapınak ya da basamaklı bir piramit olarak farklı şekillerde tanımlanıyor.
Monte d’Accoddi’nin Prenuragic tapınağı, muhtemelen Sardinya’da prehistoryanın en kapsamlı temsilidir, çünkü hem Erken Tunç Çağı’na kadar Orta Neolitik’te sık sık görülmüştür, hem de geçiş sırasında Neolitik dönemden Eneolitik dönemine kadar görülmüştür

Sassari, Monte d’Accoddi.

1 Contu kazılarının genel planı (Contu 1992).

2 İki binanın evrelerinin yeniden inşası (Tinè ve Traverso 1992).

3 Güneydoğu’dan gelen anıt.

5.Knap Of Howar
On The İsland Papa Westray, ORKNEY

Knap of Howar,ayakta kalan taş dolaplar ve tezgahlarla birlikte iki “ev” den oluşuyor. Midhowe gibi Orkney odalı mezarlar da M.Ö.3000 yılına dayanmaktadır.
İki ev, Kuzey-batı Avrupa’nın bir yerinde en iyi korunmuş ve en belirgin Neolitik yerleşimdir.

Orkney, Avrupa’da tarih öncesi ev ve mezar mimarisinin en seçkin örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Neolitik Orkney Dünya Miras Alanı’nın Kalbi; sonradan Skara Brae’deki Neolitik yerleşimi, Brodgar’ın Halkası, Stenness Taşları ve Maeshowe türbesini içeren – daha geniş bir tarih öncesi alanda kalıyor.

Düzeleyen : İnş. Müh. Hazal ÇEBİ

e-mail: cebiihazall@gmail.com

 ‘Tarihteki Gelmiş Geçmiş En Eski Yapılar’ başlıklıhaber için yararlanılan kaynak siteler:

www.galaksiarsivi.com, http://sanliurfamuzesi.gov.tr/TR-178663/gobeklitepe.html, http:// www.kulturvarliklari.gov.tr/TR-44420/gobeklitepe-arkeolojik-alani-sanliurfa.html ,https://derstarih.com/gobeklitepe/, http://www.barnenez.fr/en/https://www.brittanytourism.com/destinations/the-10-destinations/pink-granite-coast-morlaix-bay/cairn-de-barnenez/, https://www.haberturk.com/iste-dunyanin-en-eski-yapilari-2158180/4https://www.researchgate.net/figure/Sassari-Monte-dAccoddi-1-General-plan-of-Contu-excavations-Contu-1992-2_fig1_272651018,  

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.