Endüstriyel zemin betonu veya helikopterli beton adından anlaşılacağı gibi helikopter denilen bir makine yardımıyla zemine dökülmüş beton üzerine yapılan uygulamalar sonucu elde edilen zemindir.

İşlem öncekiği olarak zemin kontrolü yapılmalı ve zemin uygun değilse iyileştirme yapılmalıdır. Özelliklehemen beton altınaserilecek çakıl taşının faydası işlemlerin uygulanması açısınden büyük fayda sağlıyor.

Genelde tercih edilen beton türleri C25-C30-C35 türleridir. Ayrıca betona katılacak olan kimyasal katkı maddeleri betonun içindeki suyu dışarı verme konusunda inat edeceği için betonun kuruma süresini uzatacaktır.

Kimyasal katKı maddesi beton santrallerinde çimeNtonun yerine kullanılan fiyat olarak çimentodan daha ucuz olan aNcak dayanım olarak çimentoya göre bir eksikliği yoktur. Ancak helikopterli beyon uygulamasına Süre ve görüntü olarak Sorun oluşturuyor.

SantralE önceden bilgi verilİp metreküp bazında fark ödendiği Taktirde katkısız beton olarak gönderiliyor.

Beton serilirken beton üzerine çelik hazır atılması betonun gücüne güç katar ve kuruduktan sonra sıcaklık farkı ile oluşabilecek büyük çatlamalara asla yer vermeyeyecektir.

Beton dökümünden sonra belli bir süre betonun kuruması beklenmeli ve kıvamı geldiği zaman helikopter makinesi ile işlemler başlıyor.

eğer beton üzerinde kırmızı ve yeşil renkler Görmek istenirse Kuvars esaslı yüzey serleştirici kullanılarak bu renkLer beton üzerinde görüleBilir. Ama betonun kendi rengi içinde seçenek mevcut.

Beton kurudukça makine vurulur ve en son tamamen suyunu çekince işlem tamamlanmış olur. Sonuç olarak resimlerdeki görüntüler elde edilmiş olur.

Beton kuruduktan sonra belli aralıklarla derz kesimi yapıldığı taktirde ise betonda oluşacak kılcal çatlaklar o noktada son bulacaktır. Bu yönüyle derz kesimi de betona ciddi fayda sağlamaktadır

Bu işlem sayesinde endüstiyel sektörde kullanılacak zeminler elde edilecek ve çok fonksiyonel olacaklardır. Zira endüstriyel anlamda çok falaz tercih edilip memnun kalınan uygulamadır helikopterli beton.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.