Evde Üretim malların satışına vergi muafiyeti geliyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısına göre; ‘Evde Üretim’ yapılan mamüllerin online olarak satışına vergi muafiyeti geliyor. Ayrıca, yurt dışında bulunan parasını, altın ve döviz gibi yatırımlarını 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’ye getirenler, varlık barışı kapsamında değerlendirilecek.

0
441

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısına göre; ‘Evde Üretim’ yapılan mamüllerin online olarak satışına vergi muafiyeti geliyor.

Evde Üretim mamullerin satışı vergiden muaf

Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne dün sunulan yasa tasarısına göre ‘Evde Üretim‘ yapılan ürünlerin sanal market üzerinden online satışına vergi muafiyeti geliyor.

Dün TBMM’ye sunulan İşsizsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin 10. maddesi kapsamında; evde kendi ürettiği mamulleri dijital olarak sanal market üzerinden satışa sunan kişilere 220 bin liraya kadar gelir vergisi muafiyeti gelecek. Gelirin 220 bin TL’yi geçmesi halinde ise yüzde 4 gelir vergisine tabi olacak.

Kanuna göre, gelir vergisi muafiyeti için gereken şart;

  • kişilerin ayrı bir işyeri açmaksızın oturdukları evden çalışmak suretiyle üretim yapmaları ve
  • bu ev ürünlerini internet üzerinden online olarak satmaları.
  • evde herhangi bir üretim yapmadan aldığı malları internetten direk satmayacak
  • Vergi muafiyeti 220 bin liralık satışa kadar geçerli olacak.

Koronavirüs Salgını ile mücadele kapsamında

Ağırlıklı olarak (Covid-19) yeni tip koronavirüs salgını yüzünden ortaya çıkan istihdam sorunlarına çözüm üretmeye odaklanan kanun teklifi, işletmelere tanıdığı vergi muafiyetleriyle istihdamın artırılmasını sağlamaya çalışıyor.

Evde üretim yapanların 220 bin TL’yi geçen gelirleri yüzde 4 gelir vergisine tabi olacak. Buna rağmen mal ihracatından elde edilen kazançların yüzde 50’si gelir vergisi beyannamesinde bildirilerek gelirlerden düşülebilecek. Bu indirimden yararlanabilmek isteyen işletmelerin ise istihdamlarına da bakılacak.

Bunun yanında kanun teklifi kapsamında; yüzde 20’den fazlası halka arz edilecek şirketlere 5 yıl boyunca kurumlar vergisinden 2 puan indirim yapılabilecek. Kurumlar vergisindeki bu indirimin 5 puana çıkarılma yetkisi Cumhurbaşkanı tasarrufunda olacak.

2021 yılında uygulanmaya başlanması planlanan Esnaf ahilik sandığı çerçevesinde, bu yeni düzenlemeyle 2024 yılına kadar esnaftan bu kapsamda bir kesinti yapılmayacak.

Yurt dışından altın ve döviz girişinde varlık barışı dönemi başlıyor

Bunlara ek olarak, yurt dışında bulunan parasını, altın ve döviz gibi yatırımlarını 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’ye getirenler, varlık barışı kapsamında değerlendirilerek her hangi bir vergi incelemesine tabi tutulmayacak. Kişiler bu kapsamda menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını da yurt dışından getirebilecekler.

Diğer bir gelişme de varlık barışı kapsamında gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin sahip olduğu ve Türkiye’de bulunan, ancak işletmelerin kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye araçları ile taşınmazların kanuni defterlere kaydedilmesi imkanı geliyor.

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri ve Şantiye Görüntüleri ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalımda yayınlıyorum. Bunun yanında yakında Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili eğitim videolarımı da yayınlamaya başlayacağım.

Gelişmelerden haberdar olmak için Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalıma abone olmayı, videolarımı beğenmeyi ve paylaşımlara yorum yapmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalım

Kaynak;Evden ürettiklerini online olarak satanlara vergi muafiyeti geliyor

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.