Ankara’nın inşaat sektöründeki en köklü markalarından biri olan Hasoğulları Hafriyat iflastan bir önceki aşama olarak kabul edilen konkordato ilan ettiğini duyurdu.

Kredi Faiz Oranlarını Neden Gösterdi

1997 senesinden bu yana hafriyat sektöründe hizmet veren ve Ankara’da hafriyat işlerinin yüzde 70 gibi son derece büyük bir bölümünü üstlenen Hasoğulları Hafriyat konkordato başvurusunda bulundu.

Şirket yapmış olduğu açıklamasında konkordato ilan etmesinin nedeni olarak ‘imalat girdilerinin fiyatlarının dövize endeksli olması nedeni ile aşırı derecede yükselmesinin maliyeti artırması, rakip firmaların rekabetleri nedeni ile hizmet fiyatlarının düşmesi, bankaların kredi oranlarının yükselmesi ve kredi verme işlemlerini zorlaştırmasını’ gerekçe olarak gösterdi.

Yükselen Kredi Faiz Oranları İnşaat Sektörünün Sonunu Getirecek! 

Hasoğulları Hafriyat adına açıklama yapan şirket avukatı Avukat Elmalı, “Konkordato bir borçtan kaçma yolu değil, aksine her borçlunun alacağının tamamının ödenmesi için İcra İflas Kanunu da (İİK) düzenlenen bir yapılandırma yoludur.

Konkordato hem borçluyu hem de borçluların alacaklılarını korumaya yarayan bir hukuki kurumdur. Müvekkil şirket borçlularını mağdur etmemek ve faaliyetlerine devam etmek için konkordato talep etmiştir. Konkordato mühleti içerisinde borçların ödenmesi için her türlü önlemler alınacaktır. Amaç hiçbir alacaklının mağdur olmamasıdır” dedi.

İnşaat sektörünün uzun süredir yükselen kredi faiz oranları nedeni ile sıkıntılı bir süreçten geçtiği dile getirilirken bankaların kredi faiz oranlarını düşürmemesi ve kredi için yapılan başvuruları onaylamada aynı tutumu göstermeye devam ederek zor kredi vermesi durumunda inşaat sektöründe iflasların artarak devam edeceği iddia edildi.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.