İlk Büyük Ölçekli COVID Anıtı

Mimarlık firması Gómez Platero tarafından, COVID-19’dan etkilenenler için tasarlanan Covid anıtı, belirsiz bir zamanda umut ifadesi olarak yapılmıştır.

0
562

Pandemi Kurbanları için Tasarlanan Dünyanın İlk Büyük Ölçekli COVID Anıtı

Mimarlık firması Gómez Platero tarafından, COVID-19’dan etkilenenler için tasarlanan Covid anıtı, belirsiz bir zamanda umut ifadesi olarak yapılmıştır.

Covid Anıtı
Gómez Platero

COVID-19 salgınının dünya çapındaki kurbanlarına yönelik olan projeye “Dünya Pandemisi Anıtı” deniyor. Çevreye duyarlı ve duygusal açıdan etkili bir yas ve düşünme alanı olmayı hedefliyor.

Anıt, uzun bir yaya geçidi ile ulaşılabilen kentsel bir sahil şeridinin kenarında yer alıyor. Platformun merkezinde, altındaki okyanusa açılan açık bir boşluk, insanların doğayı gözlemlemesine izin veriyor.

Covid Anıtı
Gómez Platero

Doğal çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek için yapı, yüksek bir yüzdesi yerinde montaj için önceden monte edilmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.  Büyük, dairesel yapı, “iç gözlem için ideal bir ortam yaratarak, kentsel ve doğal çevre arasındaki boşluğu dolduran duyusal bir deneyim” olarak hizmet edecek.

Covid anıtı ile doğaya bağımlı olduğumuzu ve tersi olmadığını hatırlayabiliriz

Direktör ve Baş Mimar Martín Gómez Platero, “Mimarlık dünyayı dönüştürmek için güçlü bir araçtır. Her şeyden önce mimarlık, zamanla ayakta kalan ve kültür haline gelen, küçük parçalardan oluşan kolektif ve tarihsel bir gerçekliktir. Bu gezegende kim olduğumuzu göstermenin bir yolu. Anıtlar da ortak kültürel ve duygusal kilometre taşlarımızı işaret ediyor. Duyguları ve hatıraları bu şekilde harekete geçirebilecek bir anıt yarattık çünkü ziyaretçilerimize insanlar olarak doğaya bağımlı olduğumuzu ve tersi olmadığını hatırlatmak istedik.”

Covid Anıtı
Gómez Platero

Anıt, tek seferde 300 ziyaretçiyi ağırlayabilir (mevcut sosyal mesafe kurallarına uyarak). Yalnızlık, ortak keder ve dayanışma anlarına imkan veriyor. Gómez Platero, “Yürüttüğümüz her projeyle, daha iyi bir şehir parçası yaratmalıyız” diyor.

Kamusal alan, mükemmel ortak alandır; bizi bir kolektif olarak temsil eder ve toplum olarak paylaşabileceğimiz şeyleri yansıtır. 

Pandemi Kurbanları için Tasarlanan Dünyanın İlk Büyük Ölçekli COVID Anıtı” başlıklı yazı archdaily.com sitesinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.