İhale Uygulama Yönetmelik ve Tebliğ Değişiklikleri Hakkında Duyuru

13/06/2019 tarihli ve 30800 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ihale uygulama yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikler ve tebliğ değişikliklerinden bazıları 23 Haziranda yürürlüğe girdi.

0
1266

13/06/2019 tarihli ve 30800 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ihale uygulama yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikler ve tebliğ değişikliklerinden bazıları 23 Haziranda yürürlüğe girdi. Söz konusu değişikliklerle tip ön yeterlik şartnameleri, idari şartnameler, sözleşme tasarıları ve bazı standart formlarda değişiklik yapıldı.

13 Haziranda yapılan İhale Uygulama Yönetmelik ve Tebliğ değişikliklerine göre bu tarihten 10 gün sonra yani 23 Haziranda yürürlüğe giren maddelere ilişkin idarelerin dikkat etmesi gereken hususlar için Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) web sitesinde bir duyuru yapılmıştır.

İdareler, ön yeterlik/ihale dokümanı konusunda dikkatli olmalı

Bu duyuruya göre, idarelerin EKAP üzerinden yürüttükleri mal alımı, hizmet alımı yapım işleri, danışmanlık hizmet alımı ihale işlemlerinde herhangi bir aksama yaşamaması için;

– Ön yeterlik/ihale dokümanı bu değişikliklerden önceki uygulama yönetmelikleri hükümlerine göre hazırlanan ve onaylanan ancak ön yeterlik/ihale ilanı hazırlanmamış (ilansız pazarlık usulüne göre yapılan ihalelerde davet yapılmamış) ihalelerin doküman onayları 23/06/2019 tarihi itibarıyla kaldırılacaktır. Söz konusu dokümanın 23/06/2019 tarihi itibari ile yeni yönetmelik hükümlerine göre tekrar hazırlanması gerekmektedir.

– Ön yeterlik/ihale dokümanı, yürürlükteki uygulama yönetmelikleri hükümlerine göre hazırlanan ve onaylanan ihalelere ilişkin ön yeterlik/ihale ilanları en son 21/06/2019 günü Kamu İhale Bülteninde yayımlanacaktır. Bu ihalelere ilişkin ilan işlemlerinin en geç 20/06/2019 günü saat 14:00’e kadar tamamlanması zorunludur.

– Ön yeterlik/ihale ilanı hazırlanılarak EKAP’na gönderilmiş, ancak 21/06/2019 Kamu İhale Bülteni’nde yayımlanmamış tüm ön yeterlik/ihale ilanları iade edilecektir.

23/06/2019 tarihi saat: 08:00 den itibaren ön yeterlik/ihale dokümanları EKAP üzerinden yeni yönetmelik hükümlerine göre hazırlanacaktır.

İstisna ve kapsam dışı ihalelere ilişkin işlemler yukarıda belirtilen hususlardan etkilenmeyecek, bu ihalelere ilişkin ilanlar kesintiye uğramadan Kamu İhale Bülteninde yayımlanmaya devam edecektir.

yukarıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

 

“23/06/2019 Tarihinde Yürürlüğe Girecek Yönetmelik ve Tebliğ Değişikliklerinden Dolayı EKAP Üzerinde Yürütülecek İşlemlerde Dikkat Edilecek Hususlar” başlıklı duyuru www.ekap.kik.org.tr adresinde yayınlanmıştır.

Hazırlayan: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.