İlk Yüzer RES’den Beklenenin Üzerinde Elektrik

Statoil ve Masdar ortaklığıyla İskoçya karasularında kurulan dünyanın ilk yüzer rüzgar santrali üretime geçtiği ilk üç ayda beklentilerin üzerinde elektrik üretti.

0
498
-Article Top-
- Advertisement -

Norveç enerji şirketi Statoil, Masdar ortaklığıyla İskoçya’nın Hywind isimli yeni nesil türbinlerle kurduğu ve geçen Ekim ayında üretime başlayan 30 MW gücünde, yaklaşık 20.000 evin elektrik ihtiyacı 24 saat süreyle kesintisiz olarak sağlayabilen dünyanın en büyük açıkdeniz yüzer rüzgar santralinin elektrik üretimine geçtiği Kasım – Ocak ayları arasında yüzde 65 ile en yüksek kapasitede üretim yaparak beklentilerin üzerinde elektrik ürettiğini açıkladı.

Açıklamada bu üretim miktarının kötü hava koşullarına rağmen yakalandığına dikkat çekildi.

Statoil, açık deniz rüzgar operasyonlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Beate Myking, Hywind teknolojisini uzun yıllar sert hava koşullarında test ettiklerini belirterek, Dünyanın ilk yüzer rüzgar santralini üretime geçirmenin heyecan verici ve üretimdeki iyi performansın da cesaret verici olduğunu kaydetti.

Geleneksel deniz  türbinleri deniz tabanına yerleştirilirken, Hywind türbinleri ise deniz yatağına 3 noktadan çelik halatlar ile bağlı temel üzerine yerleştiriliyor. Böylelikle deniz yüzeyinde hareket edebiliyor. Resmi açıklamaya göre su derinliği 800 metreye varan yerlerde dahi kurulabiliyor.

Santralde her biri 6 MW kapasiteli beş adet türbin kullanıldı. Statoil`in geliştirdiği yaklaşık 400 ton ağırlığındaki Hywind türbini 200 metre uzunluğunda ve bu uzunluğun 70-90 metresi suyun altında kaldı. Rüzgarı yakalayacak rotorun çapı ise 160 metre. Santralde Statoil yüzde 75, Masdar yüzde 25 paya sahip.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Kaynakenerjigunlugu.net
Önceki İçerikGeleceğimiz Uzakta Değil “BOR” Da
Sonraki İçerikYenilenebilir ZİHNİYET !
Jeo. Müh. İbrahim Hakan DEMİRKAN
1993 de Gaziantep'te doğdu. Babasının öğretmenlik görevi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimlerini farklı okullarda yaptı. 2010 yılında Arif Nihat Asya Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı yıl Niğde (Ömer Halisdemir) Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne başladı. Lisans eğitimi boyunca Uygulamalı Jeoloji üzerine çalıştı. 2015 yılında mezun olduğu üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Mineraloji Petrografi Anabilim dalında yüksek lisansına başladı. Gaziantep Bölgesi Kil Mineralojisi ve Petrografisi üzerine tez çalışmasını sürdürmekte iken, 2017 Yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. Şuan da Gaziantep'te Jeoloji Mühendisleri Odası Tescilli firmasında serbest mühendislik ve müşavirlik yapmakta ve aynı zamanda iki şubesi bulunan okul öncesi eğitim veren eğitim kurumunun kurucu müdürlüğünü yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.